Back 2 Back πρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός! (+vid με στιγμιότυπα)

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού κατέκτησαν το 26ο Πρωτάθλημα του τμήματος βόλεϊ με 3-0 νίκες κόντρα στον Ολυμπιακό και έδωσαν τον 1693ο τίτλο στο Συλλόγου μαζί με 6.000 οπαδούς που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ που έσπασαν το πανελλήνιο ρεκόρ προσέλευσης στο άθλημα!

Οι «πράσινες» επικράτησαν με 3-2 σετ στον 3ο τελικό της Volley League στο ΟΑΚΑ, κατακτώντας επάξια Back 2 Back πρωτάθλημα σε μια απίστευτη ατμόσφαιρα.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε δυναμικά με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟ αντιμετώπισε προβλήματα στην υποδοχή του με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να χτίσει διαφορά (9-16).

Οι «πράσινες» κατάφεραν να πλησιάσουν σε 15-17 αλλά τελικά έχασαν το πρώτο σετ με 21-25.

Παρόμοια ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν διαφορά +7 (10-17), όμως αυτή τη φορά οι «πράσινες» αντέδρασαν και με βελτιωμένη την υποδοχή και το μπλοκ κατάφεραν να μειώσουν σε 18-19 και να ισοφαρίσουν σε 22-22 με την Κρος να πιέζει από το σερβίς.

Ο Ολυμπιακός έσβησε το set point του ΠΑΟ για το 24-24, ωστόσο το «τριφύλλι» κατάφερε με 26-24 να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.

Με φόρα μπήκε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ και «έχτισε» διαφορά +5 (11-6), όμως οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στον πόντο (12-11) και ισοφάρισαν σε 15-15. Το «τριφύλλι» δε λύγισε και «καθάρισε» το σετ με 25-17 για το 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το προβάδισμα των ερυθρολεύκων με 10-13. Οι «πράσινες» βρέθηκαν να κυνηγούν με 3-4 πόντους μέχρι και το τελικό 20-25 για το 2-2 και το τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ οι «πράσινες» μπήκαν πολύ δυνατά και με 8-4 έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη. Κατέκτησαν τελικά το σετ με 15-10, το ματς με 3-2 και το Πρωτάθλημα με 3-0 νίκες!