LaLiga : “Καθάρισε” η Οσασούνα και διατηρεί ελπίδες για Ευρώπη (vid)

Η Οσασούνα ήταν σαφώς ανώτερη και πήρε εύκολα τη νίκη με 3-1 επί της Αλμερία, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιακόμπα Αρασάτε νίκησε με 3-1 την Αλμερία για την 34η αγωνιστική της La Liga, ανέβηκε στην 9η θέση με 47 βαθμούς και μείωσε στο -1 από την 7η Τζιρόνα και τη θέση που δίνει εισιτήριο για το Conference League της επόμενης περιόδου. Απ’ την άλλη, η Αλμερία, παρέμεινε στην 14η θέση με 36 βαθμούς και βρίσκεται σε δύσκολη θέση, αφού, η διαφορά από την 18η Χετάφε, είναι στους δυο πόντους.

Η αναμέτρηση άρχισε με τους δύο προπονητές να δίνουν έμφαση στην προφύλαξη των μετόπισθεν, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα, στις λίγες φάσεις στις δυο εστίες καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρος.

Παρ’ όλα αυτά, στο δεύτερο ημίχρονο όλα.. άλλαξαν και επιφύλασσαν τέσσερα τέρματα. Στο 46’ ο Άντε Μπούντιμιρ «άνοιξε» το σκορ και πέντε λεπτά αργότερα ο Εζαλζούλι έκανε το 2-0, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα για τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στο 81’ ο Γκόμεζ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Οσασούνα κάνοντας το 3-0, με την Αλμερία να πετυχαίνει το γκολ της… τιμής στις καθυστερήσεις με το Λαζάρο, για το τελικό 3-1.