LaLiga : Παλεύει ακόμη για το CL η Βιγιαρεάλ, 5-1 τη Μπιλμπάο (vid)

Γκολ με το…τσουβάλι στο Ceramica, με τη Βιγιαρεάλ να φτάνει σε εύκολη νίκη κόντρα στη Μπιλμπάο και να διατηρεί τις ελπίδες της για την τετράδα.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» άφησε πίσω τη «γκέλα» με τη Βαλένθια, που ουσιαστικά την έβγαλε εκτός… τροχιάς Champions League και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, μένοντας «ζωντανή» στο κυνήγι του… καλού ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Η Βιγιαρεάλ ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ κατάφερε να βάλει από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Μόλις στο 24’ ο Μπαένα άνοιξε το σκορ και στο 37’ ο Τζάκσον διαμόρφωσε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν προς στιγμήν και μείωσαν σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σανθέτ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο, ανήκε ολοκληρωτικά στη Βιγιαρεάλ. Στο 50’ ο Τζάκσον «χτύπησε» ξανά και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Το τέταρτο γκολ ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, χάρη στο αυτογκόλ του Παρέδες, ενώ στο 90’ ο Μπαένα σκόραρε για δεύτερη φορά και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.