Σε έναν ακόμη ευρωπαϊκό τελικό ο Ολυμπιακός! (vids)

Τι κι αν αιφνιδιάστηκε από την ορμή της Μονακό; Τι κι αν οι Γάλλοι ήταν ο…κακός δαίμονας στη regular season; Ο φετινός Ολυμπιακός δεν σταματά πουθενά και βρίσκεται ήδη στον τελικό του Κάουνας!

Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε την Μονακό με 76-62 και έκλεισε θέση για τον μεγάλο τελικό της Ευρωλίγκας την Κυριακή (21/5, 21:00)!

Και γράφουμε ”ισοπέδωσε”, γιατί από το 20′ και μετά αυτό ακριβώς έκανε. Έκανε ό,τι ήθελε!

Από το -12 του ημιχρόνου βρέθηκε στο +13 (56-43) στο τρίτο δεκάλεπτο, σε μία… ιστορική ανατροπή!

Όλα αυτά σε μία κατακόκκινη ατμόσφαιρα με σχεδόν 7.000 φίλους του Ολυμπιακού να μετατρέπουν το γήπεδο σε… ΣΕΦ!

Αυτός θα είναι ο ένατος τελικός στην ιστορία του Ολυμπιακού (3-5 ρεκόρ), με πιο πρόσφατο αυτόν του 2017.

To φιλμ

Το ματς ξεκίνησε με αρκετή ένταση στις δυο πλευρές του παρκέ. Η Μονακό το εκμεταλλεύτηκε με τον Λόιντ κυρίως και έκανε το 4-8, με τον Ολυμπιακό να χρειάζεται 3:40′ και πέντε άστοχα σουτ για να βρει σκορ. Η αστοχία των ερυθρολεύκων ήταν χαρακτηριστική (1/8 σουτ), με τον Τζέιμς να υπογράφει το 6-12. Κάπου εκεί (11-18), ο ρυθμός άνοιξε και με τέσσερα τρίποντα (μοιρασμένα για τις δύο ομάδες), φτάσαμε στο 14-20 για την πρώτη περίοδο.

Η Μονακό συνέχισε σε ανάλογο ρυθμό και πήγε μέχρι το +7 (15-22), πριν ο Σλούκας οργανώσει το παιχνίδι όπως πρέπει, για να ισοφαρίσει ο ΜακΚίσικ σε 22-22. Ο Λόιντ έκανε το 24-27, με την ”πληγή” των βολών να παραμένει για τον Ολυμπιακό (6/10). Οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν με 26-33, με την διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (28-38), με τον Οκόμπο να είναι καθοριστικός. Όπως και ο Τζέιμς, ο οποίος έκανε το 29-41, σκορ που έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Η επιστροφή του Ολυμπιακού δεν άργησε ούτε… τρία λεπτά. Τόσο χρειάστηκε για να μειώσει σε 40-41, με την Μονακό να μένει χωρίς σκορ για 5:40′. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ασταμάτητοι σε άμυνα και επίθεση, με το 14-0 (43-41) να μιλάει από μόνο του! Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι με μπροστάρη τον Παπανικολάου, πριν… εξαφανιστεί, σε μία αδιανόητη ανατροπή από το -12 για το +13 στο 30′ με 56-43. Δηλαδή, έκανε επιμέρους 27-2!

Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τον Ολυμπιακό να παίζει πλέον με τον δικό του ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Την ίδια στιγμή, η Μονακό είχε τεράστιο πρόβλημα και ουσιαστικά δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλό της, παρά το 58-49 στο 32′. Ο Σλούκας έκανε αυτό που… ξέρει, ο Φαλ επίσης και κάπως έτσι οι διαφορές των Πειραιωτών ήταν σταθερά σε διψήφιες διαφορές για την μεγαλειώδη νίκη του με 76-62!

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62