Premier League : Νίκη σωτηρίας για τη Νότιγχαμ, πρωταθλήτρια και μαθηματικά η Σίτι! (vid)

Με γκολ του Αβινίγι στο 19ο λεπτό η Νότιγχαμ Φόρεστ νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και έδωσε και μαθηματικά το πρωτάθλημα στη Μάντσεστερ Σίτι που είναι στο +4 και έχει ακόμη τρία παιχνίδια ενώ οι Λονδρέζοι μόνο ένα, εξασφαλίζοντας παράλληλα την παραμονή στην Premier League πηγαίνοντας στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Παρουσία του Βαγγέλη Μαρινάκη, οι γηπεδούχοι κινδύνεψαν να βρεθούν πίσω στο σκορ στο 11′ με το τετ α τετ του Γκαμπριέλ Ζεσούς αλλά ο Νάβας απέκρουσε και τελικά στο 19′ ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Αβονιγί να ολοκληρώνει με γκολ την αντεπίθεση (1-0). Από εκεί και πέρα, η Φόρεστ ενδιαφέρθηκε περισσότερο για την άμυνά της, καταφέρνοντας να μην απειληθεί στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με εξαίρεση το σουτ του Τροσάρ, εντός περιοχής, στο 27′.

Η επόμενη καλή στιγμή για την Άρσεναλ ήταν στο 60′ με τον Σάκα αλλά ο Νάβας αντέδρασε σωστά και από εκεί και πέρα η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα δεν κατάφερε να γίνει ξανά απειλητική, με συνέπεια την ήττα και το τέλος κάθε ελπίδας για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, το οποίο ουσιαστικά είχε χαθεί εδώ και λίγες αγωνιστικές, όταν έγινε σαφές ότι οι Κανονιέρηδες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Μάντσεστερ Σίτι.

Η Νότιγχαμ επομένως, θα είναι και του χρόνου στην Premier League, την οποία κατέκτησε για ακόμη μία φορά η Μάντσεστερ Σίτι με τον Πεπ Γκουαρδιόλα, φτάνοντας συνολικά τα 9 τρόπαια.