Serie A : H πρωταθλήτρια Νάπολι δεν χαρίστηκε στη φιναλίστ του CL Ίντερ! (vid)

Η Νάπολι υποδέχθηκε την Ίντερ για την 35η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος της Serie A (21/5), και κατάφερε να επικρατήσει με το εμφατικό 3-1 απέναντι στους φιναλίστ του Champions League.

Στο 12ο λεπτό, η πρώτη καλή ευκαιρία για τη Νάπολι με τον Ανγκισά να δοκιμάζει ένα σουτ από το όριο της περιοχής το οποίο πέρασε για λίγο εκτός της εστίας.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο 27χρονος μέσος απείλησε ξανά, αλλά έχασε ακόμα μια καλή ευκαιρία με την μπάλα να καταλήγει λίγο πιο έξω από το δεξί δοκάρι των αντιπάλων.

Στο 23’ η Νάπολι προσπάθησε να ανοίξει το σκορ ξανά, αυτή τη φορά με τον Όσιμεν. Ο 24χρονος Νιγηριανός πήρε μια κεφάλια στην οποία ο Ονάνα είπε «όχι» μπλοκάροντας με εξαιρετικό τρόπο.

Η Ίντερ από την άλλη, απείλησε πρώτη φορά, λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου (45+2) με τον Λουκάκου να σουτάρει μέσα από την περιοχή, ωστόσο η προσπάθεια του Βέλγου φορ έληξε με την μπάλα να περνάει ελάχιστα εκτός.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Όσιμεν χτύπησε ξανά χωρίς όμως κανένα αποτέλεσμα. Ο επιθετικός των «παρτενοπέι» ύστερα από κόρνερ πήρε μια κεφάλια την οποία έδιωξε σε κόρνερ ο Ονάνα με μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Ο Ανγκισά ήταν αυτός που έκανε το 1-0 για τους Ναπολιτάνους στο 67’ με την μπάλα να καταλήγει στο κέντρο της εστίας των «νερατζούρι».

Ένα δεύτερο γκολ για τους πρωταθλητές δεν άργησε να έρθει, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης στα από έλεγχο της φάσης στο VAR διαπίστωσε πως υπήρξε φάουλ επομένως το σκορ παρέμεινε στο 1-0

Ο Ντιμάρκο στο 82’ ισοφάρισε για την Ίντερ. Ο Μερέτ δεν μπόρεσε να σταματήσει την πολύ καλή προσπάθεια του 25χρονου αμυντικού.

Η απάντηση της Νάπολι δεν άργησε να έρθει, με τον Ντι Λορέντσο να βρίσκει δίχτυα με εντυπωσιακό τρόπο δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμα χειρότερα για το σύνολο του Σιμόνε Ιντζάγκι, καθώς δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης (95’), οι Ναπολιτάνοι έκαναν το τελικό 3-1 με τον Γκετάνο να υπογράφει μία εντυπωσιακή νίκη για τους πρωταθλητές Ιταλίας.