LaLiga : Μια ανάσα από το Champions League η Σοσιεδάδ, έχασε τις ελπίδες για Ευρώπη η Χιρόνα (vid)

Δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Σοσιεδάδ, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 36ης αγωνιστικής στη Serie A.

Δύο αγωνιστικές πριν το τέλος, η ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ επικράτησε με 1-0 της Αλμερία και αύξησε τη διαφορά στους οκτώ βαθμούς από την 5η Βιγιαρεάλ, που υποδέχεται αύριο την Κάντιθ.

Από την άλλη, οι Ανδαλουσιάνοι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν και έτσι η αγωνία συνεχίζεται όσον αφορά την παραμονή τους στην κατηγορία.

Το γκολ που έκρινε τον νικητή πέτυχε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Κούμπο.

Στο άλλο ματς, Θέλτα και Χιρόνα αναδείχτηκαν ισόπαλοι, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν και τις τελευταίες ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη. Ο Κάρλες Πέρεθ έδωσε το προβάδισμα στους Βάσκους, με γκολ τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Στουάνι να ισοφαρίζει στο 59′ από το σημείο του πέναλτι.