Basket League : Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην έκανε το Περιστέρι (vid)

Στα τελευταία λεπτά κρίθηκε η μοίρα του πρώτου μικρού τελικού της Basket League μεταξύ Περιστερίου και ΠΑΟΚ στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 65-63 στα 2:43 για το φινάλε και ήταν έτοιμος να πάρει προβάδισμα δύο κατοχών, όμως όλα πήγαν στραβά για τους φιλοξενούμενους ως το τέλος.

Ο Μαργαρίτης έχασε και τις δύο βολές, το Περιστέρι πλησίασε με μια βολή του Μπίλαν, ανάγκασε τον ΠΑΟΚ να κάνει διαδοχικά λάθη με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Χαντς και τα εκμεταλλεύτηκε στην άλλη πλευρά, φτάνοντας στο τελικό 71-65. Οι Θεσσαλονικείς έπεσαν σε μαύρη τρύπα μένοντας άποντοι σχεδόν σε ολόκληρο το τελευταιο πεντάλεπτο του αγώνα και σκόραραν μόλις 8 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Για το Περιστέρι, που φάνηκε κουρασμένο και άδειο από ενέργεια μετά τη σειρά με τον Παναθηναϊκό, ο Μπίλαν είχε επιβλητικό νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Κασελάκης είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ντένμον 13 πόντους αλλά με 3/10 σουτ. Ο Φρανσίκο έμεινε στο μηδέν με 0/6 σουτ και 0/2 βολές, μοιράζοντας 5 ασίστ αλλά υποπίπτοντας και σε 4 λάθη. Οι γηπεδούχοι είχαν +15 ριμπάουντ σε σχέση με τον ΠΑΟΚ, αλλά και 5 παραπάνω λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν στην ευστοχία τους από μακριά (10/24 τρίποντα, 41%), είχαν σε καλή ημέρα τους Μαργαρίτη (15π), Σάιμπερτ (13π), Τσιακμά (10π), αλλά αναποτελεσματικό τον Χαντς που είχε 12 πόντους με 4/13 σουτ και τα δύο κρίσιμα λάθη στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα : 20-15, 37-33, 56-57, 71-65