Νίκησε και στο Volksparkstadion η Στουτγκάρδη και παραμένει στη Bundesliga

Η Στουτγκάρδη επιβεβαίωσε και στο Volksparkstadion την ανωτερότητα της.

Η ομάδα στην οποία αγωνίζεται (κατά πάσα πιθανότητα για ελάχιστα ακόμα…) ο Ντίνος Μαυροπάνος, έκανε το 2×2 στο μπαράζ παραμονής κόντρα στο Αμβούργο και υποχρέωσε την ιστορική ομάδα σε μια ακόμη ήττα στη συγκεκριμένη διαδικασία.

Κι όμως, όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Σόνι Κιτέλ, βάζοντας…φωτιά στο Volksparkstadion, που είχε κατακλυστεί από τους φίλους της ιστορικής ομάδας.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα και η αγωνία κορυφώθηκε όσον αφορά την εξέλιξη στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Οι Σουηβοί όμως μπήκαν δυνατά και στο 48′ ισοφάρισαν με γκολ του Έντσο Μιγιό, βάζοντας δύσκολα στο συγκρότημα του Τιμ Βάλτερ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο ίδιος παίκτης πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 64ο λεπτό, δίνοντας ουσιαστικά τη χαριστική βολή στο Αμβούργο.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Εμβουμπά, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αμβούργο (Τιμ Βάλτερ) : Φερνάντες, Μουχάιμ, Χέγιερ (69′ Μικελμπρέντσις), Σονλάου, Μοντέρο (72′ Κενινγκστόφερ), Ράις, Κίτελ, Μέφερτ (67′ Μπιμπλίγια), Ντομπέ, Τζάτα, Γκλάτσελ

Στουτγκάρδη (Σεμπάστιαν Χένες) : Μίλερ, Σόσα (66′ Νάρτεϊ), Μαυροπάνος (46′ Ζαγκαντού), Ίτο, Άντον, Φιούριχ (68′ Τομάς), Φανιομάν (82′ Εμβουμπά), Εντό, Καρασόρ, Γκιράσι (67′ Φάιφερ), Μιγιό (66′ Τομάς)