Basket League : Έκλεισε μια σπουδαία χρονιά με την 3η θέση για το Περιστέρι (vid)

Το Περιστέρι νίκησε για τρίτη διαδοχική φορά τον ΠΑΟΚ στη σειρά των αγώνων, έκανε το 3-0 και κατέκτησε την τρίτη θέση στη φετινή Basket League με τους Θεσσαλονικείς να τερματίζουν τέταρτοι.

Οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν με 73-51 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και έπειτα. Οι Φρανσίσκο (16 πόντοι), Μπίλαν (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Μωραΐτης (9 πόντοι, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές. Στην απέναντι πλευρά ο ΠΑΟΚ πλήρωσε την αστοχία του (είχε μόλις 3/23 τρίποντα και συνολικά 23/70 σουτ) και επιθετικά ξεχώρισε μόνο ο Φράνκε (16 πόντοι). Ο Χαντς είχε μεν 12 πόντους ωστόσο σούταρε 6/19 δίποντα και 0/4 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με τα τρίποντα του Φρανσίσκο κατάφεραν να πάρουν από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ (13-9 στο 6′) όμως ο ΠΑΟΚ έβρισκε λύσεις για να ακολουθεί κατά πόδας. Οι Μωραΐτης και Χάμερ με τα τρίποντα τους έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (24-19) στην ομάδα τους στο τέλος της πρώτης περιόδου, όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 26-26 στο 14′. Ένα λεπτό αργότερα ο Πόλεϊ μείωσε σε 28-27 όμως αυτή ήταν η τελευταία φορά που οι Θεσσαλονικείς είχαν επαφή με το σκορ. Στο επόμενο πεντάλεπτο μέχρι και το φινάλε του πρώτο ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το Περιστέρι με σερί 12-0 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο με 40-27.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά όμως δύο διαδοχικά τρίποντα του Μωραΐτη, την έστειλαν στο +15 (46-31). Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στη συνέχεια του αγώνα με τη διαφορά ωστόσο να συντηρείται σε διψήφια επίπεδα. Ο Πουλιανίτης με δύο δικά του καλάθια έστειλε την ομάδα του στο +19 στο 34′ κάνοντας το σκορ 62-43 ενώ η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους δύο λεπτά αργότερα, με τον Χάμερ να διαμορφώνει το 65-45. Η εικόνα δεν άλλαξε ως και το φινάλε με το Περιστέρι να παίρνει τη νίκη με 73-51.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-27, 50-39, 73-51.