Και τη νέα σεζόν στη Super League 2 ο Διαγόρας, την τελευταία αγωνιστική κρίνεται η παραμονή για τη Βέροια

Το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Γκάμαρη, σηματοδότησε τους πανηγυρισμούς για τον Διαγόρα!

Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε με 1-0 της Βέροιας και εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της σεζόν. Το γκολ του Καραμάνη μόλις στο 5ο λεπτό, έφτασε τους νησιώτες, την ώρα που η “Βασίλισσα του Βορρά” θα πρέπει να νικήσει τον Ηρακλή Λάρισας και την ίδια ώρα τόσο ο Απόλλων Πόντου όσο και ο Μακεδονικός να μην επικρατήσουν της Αναγέννησης Καρδίτσας και του ΠΑΟΚ Β αντίστοιχα.

Μπροστά στους φίλους του που έδωσαν το παρών στο Στάδιο Ρόδου, ο Διαγόρας πέτυχε τον στόχο του και παραμένει στην κατηγορία για τέταρτη σερί σεζόν.

Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Τσιαντούλας εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, η μπάλα βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας της Βέροιας και ο Καραμάνης με εντυπωσιακό γυριστό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους (1-0).

Τρία λεπτά μετά, ο Διαγόρας απείλησε ξανά, το σουτ όμως που επιχείρησε ο Μανιάς από το ύψος της περιοχής, πέρασε εκτός εστίας.

Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών, ο…φουριόζος Γηραιός είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Βουργουντζής βρέθηκε απέναντι από τον Βενετικίδη, ο οποίος έκανε σωτήρια επέμβαση.

Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 14′ ο Λούκιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σταμένκοβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο επιθετικός μονόλογος των νησιωτών συνεχίστηκε και τρία λεπτά μετά, ο Σταμένκοβιτς βρήκε με πάσα τον Μανιά, ο τελευταίος έφυγε στην πλάτη του Κολλαρά, έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Βενετικίδης μπλόκαρε.

Η πρώτη καλή στιγμή της Βέροιας καταγράφηκε στο 44ο λεπτό, όταν ο Ελευθεριάδης πλάσαρε αλλά ο Αθανασόπουλος ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε.

Η “Βασίλισσα” μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στην πρώτη φάση, όταν ο νεοεισελθόντας Μπελεβώνης έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ που επιχείρησε βρήκε το δοκάρι του Αθανασόπουλου.

Ο δραστήριος Μπελεβώνης προσπάθησε και στο 6ο’ να φανεί απειλητικός, σε μια σέντρα που κατέληξε κοντά στην εστία του Αθανασόπουλου.

Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά. Στο 64′ ο Μπουκουβάλας έκανε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε από τον Μπουόλι, ωστόσο το σουτ του Γιαγτζίδη από την μικρή περιοχή σταμάτησε στα σώματα.

Στο 86′ και πάλι ο Μπελεβώνης απείλησε για τη Βέροια, το μακρινό σουτ κατέληξε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Αθανασόπουλου.

Διαγόρας Ρόδου (Άγγελος Διγκόζης) : Αθανασόπουλος, Τάτσης, Γιανναράκης, Μανιώτης, Βουργουντζής (58′ Παραστατίδης), Καραμάνης, Τσιαντούλας, Λούκιτς (70′ λ.τ. Μπούμπας), Σταμένκοβιτς, Μανιάς, Αρίας

ΝΠΣ Βέροια (Νίκος Καρύδας) : Βενετικίδης, Ντουμάνης (52′ λ.τ. Γιαγτζίδης), Ζιώγας (46′ Μπελεβώνης), Μπουκουβάλας, Κολλαράς, Μουχάλης, Μασούρας, Ισαακίδης, Μπαϊντού (52′ Μπουόλι), Ελευθεριάδης (83′ Κασέμι), Ιωάννου (75′ Κατσούκης)