Ευρωπαϊκό Κ20: Χάλκινο μετάλλιο για τον Αντωνάτο στην σφαιροβολία με νέο ατομικό ρεκόρ

Το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 της Ιερουσαλήμ είναι γεγονός και ήρθε από τα χέρια του Δημήτρη Αντωνάτου.

Ο 17χρονος πρωταθλητής έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα και στην έκτη του βολή βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ με 19,31 μ. και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν στα 19,30 μ. και το είχε σημειώσει στον προκριματικό της διοργάνωσης.

Ο αθλητής που προπονείται με τον Γρηγόρη Τζωρτζιάδη στην Κεφαλλονιά μέχρι την πέμπτη του βολή βρίσκονταν στην πέμπτη θέση με 18,99 μέτρα. Παρόλα αυτά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, μπήκε στη βαλβίδα και έβγαλε την καλύτερη βολή της ζωής του για να ανέβει στο βάθρο.

Οι βολές του Αντωνάτου στον τελικό ήταν διαδοχικά 18,41 μ., 18,99 μ., 18,25 μ., 18,41 μ., άκυρη και 19,31 μέτρα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να σπάσει την πρώτη τριάδα που είχαν δημιουργήσει μέχρι την πέμπτη βολή οι Γερμανοί αθλητές. Το χρυσό μετάλλιο τελικά πήρε ο Λάσε Σουλτζ με 20,21 μέτρα, ακολούθησε ο Λούκας Σόμπερ με 19,76 μ. και ο Τζορτζ Χαρπφ έμεινε τέταρτος με 19,17 μέτρα.

Η Μυρτώ Βαλαχά μετείχε στον απευθείας τελικό των 3000 μ. όπου τερμάτισε στη 16η θέση σε 10.40.20. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Λετονή Αγκάτε Κάουν με 8.53.20, την ακολούθησε η Πολωνή Ζουζάνα Βιερνίτσκα με 9.21.40 και το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Γερμανίδα Σοφία Μπενφάρες με 9.52.42.

Η Μαρία Αλεξέεβα στον προκριματικό της δισκοβολίας είχε καλύτερη βολή στα 43,36 μ. επίδοση που έβγαλε στην τρίτη της προσπάθεια. Η 19χρονη αθλήτρια κατέλαβε την 19η θέση στο σύνολο.