Bundesliga : Ο Μάλεν “λύτρωσε” τη Ντόρτμουντ στο 88′! (vid)

Χάρη σε ένα γκολ του Ντονιέλ Μάλεν, η Ντόρτμουντ έκαμψε την αντίσταση της Κολωνίας και ξεκίνησε με το δεξί τη φετινή Bundesliga.

Ο στόχος επετεύχθη για την Ντόρτμουντ, αλλά η εικόνα της στην πρεμιέρα δεν ήταν ενθαρρυντική. Ο Ντόνιελ Μάλεν με γκολ στο 88ο λεπτό λύτρωσε τους Βεστφαλούς απέναντι σε μία πολύ ανταγωνιστική Κολωνία, ωστόσο η εικόνα της Μπορούσια ήταν προβληματική, αφού η επιθετική της παραγωγή κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, για μία ομάδα που έμοιαζε μπλοκαρισμένη στο γήπεδο.

Μάλιστα, την καλύτερη ευκαιρία του ματς την είχαν οι «τράγοι», όμως ο Κόμπελ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Όλεσεν στο 79ο λεπτό. Η Κολωνία πίστεψε ότι θα πάρει τον βαθμό, όμως από μία στατική φάση (κόρνερ), ο Μάλεν βρέθηκε αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι και με ψύχραιμο τρόπο έκανε το τελικό 1-0 (88’) για την ομάδα του Έντιν Τέρζιτς.