Bundesliga : Έφτασε το γκολ του Κόλο Μουανί στην Άιντραχτ

Ποδαρικό με το δεξί στη φετινή Bundesliga για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία επικράτησε 1-0 της Ντάρμσταντ.

Η νεοφώτιστη ομάδα, που μεσοβδόμαδα αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας με το “βαρύ” 3-0 από τη Χόμπουργκ, ομάδα 4ης κατηγορίας, παρουσίασε εντελώς διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο στο “Ντόιτσε Μπανκ Παρκ”. Παρουσιάστηκε πολύ “διαβασμένη” από τον προπονητή της, τον Τόρστεν Λιμπερκνεχτ και μέχρι το 40ο λεπτό που δέχτηκε το γκολ, η φιναλίστ του περσινού Κυπέλλου, Άντραχτ, δεν είχε ούτε μία τελική προσπάθεια στην εστία.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Μαξ γύρισε ωραία την μπάλα χαμηλά στο δεύτερο δοκάρι και ο Κολό Μουανί πέτυχε το 1-0. Νωρίτερα η Ντάρμσταντ είχε σημαντική φάση να προηγηθεί, αλλά το σουτ του Χόνσακ, έδιωξε εντυπωσιακά ο Τραπ. Στην επανάληψη δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με την Ντάρμσταντ να έχει πολύ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά το κοντινό σουτ του Φάιφερ βρήκε στο δεξί δοκάρι του Τραπ.