Serie A : “Πάρτι” της Ίντερ στο San Siro, πρώτη νίκη με γκολ στο 90+4′ για την Τορίνο (vids)

Με Λαουτάρο (2), Τουράμ και Τσαλχάνογλου η Ίντερ “καθάρισε” εύκολα με 4-0 τη Φιορεντίνα και έκανε το 3×3 συνεχίζοντας χέρι-χέρι με τη Μίλαν.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Νερατζούρι πατούσαν καλύτερα, έδειχναν μεγαλύτερη διάθεση να επιτεθούν και τελικά άνοιξαν το σκορ στο 23′, όταν ο Ντιμάρκο έκανε ωραία σέντρα από αριστερά και ο Τουράμ με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του γκολ (1-0). Ο Γάλλος, μάλιστα, είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου για να σκοράρει ξανά, κάτι που θα μπορούσαν να κάνουν και οι Μπαστόνι, Τσαλχάνογλου και Λαουτάρο.

Όπως και να έχει, το πρώτο μέρος βγήκε με το σκορ στο 1-0 και στο δεύτερο η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι φρόντισε να καθαρίσει από νωρίς: Δοκάρι του Ντάμφρις στο 50′, 2-0 στο 53′ ο Λαουτάρο νικώντας τον Κρίστενσεν στο τετ α τετ μετά την ασίστ του Τουράμ, 3-0 στο 58′ ο Τσαλχάνογλου με πέναλτι μετά την ανατροπή του Γάλλου από τον τερματοφύλακα των Βιόλα.

Όλα ήταν εύκολα, δηλαδή, για την Ίντερ, η οποία δεν σταμάτησε εκεί και έκανε το 4-0 στο 73′ ξανά με τον Λαουτάρο, ο οποίος εκτέλεσε με τη μία μετά το γύρισμα του Κουαδράδο από δεξιά, πανηγυρίζοντας την 3η νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Την ίδια ώρα, το γκολ του Νεμάνια Ράντονιτς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων επήλθε η…λύτρωση για την Τορίνο, που κόντρα στην Τζένοα πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.