“Ματσάρα” στη Λαμία, ο ΟΦΗ προηγήθηκε δύο φορές! (vids)

“Χάρμα ιδέσθαι” το πρώτο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της Super League, ανάμεσα στη Λαμία και τον ΟΦΗ.

Σε ένα ματς που τα είχε όλα εκτός από νικητή, οι Κρητικοί προηγήθηκαν δύο φορές με τους Ντικό (26′) και Γκαγιέγκος (66′), αλλά η Λαμία απάντησε ισάριθμες φορές με τους Τσιλούλη (47′) και το αυτογκόλ του Καρώ (74′) με την ισοπαλία να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Συνεπώς, ο ΟΦΗ πήρε τον πρώτο του εκτός έδρας βαθμό για φέτος, φτάνοντας τους 7 στο πρωτάθλημα και ανέβηκε προσωρινά μόνο του στη 2η θέση, ενώ αντίστοιχα η Λαμία έφτασε τους 5 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ έβγαλε ολόκληρο το πρώτο μέρος χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τη Λαμία, την ώρα που με την ταχύτητα του Ντίκο προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Ο Ντίκο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τον Όμιλο στο 27ο λεπτό διαβάζοντας τη φάση και την ασυνεννοησία της άμυνας των γηπεδούχων.

Ο Ντίκο, πάλι, ήταν αυτός που απείλησε, σχεδόν με τον ίδιο τρόπο, για το 0-2 λίγο μετά, ενώ στο 40ο λεπτό ο Τοράλ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους με κοντινό σουτ το οποίο έδιωξε δύσκολα στη γωνία του ο γκολκίπερ της Λαμίας.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Λαμία έφτασε στην ισοφάριση. Ο Καρλίτος τροφοδότησε τον Τσιλούλη, ο οποίος πάτησε στην περιοχή, πέρασε τον Βούρο και πλάσαρε τον Σωτηρίου για το 1-1. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR για το αν υπήρχε οφσάιντ και τελικώς το γκολ μέτρησε κανονικά.

Ο ΟΦΗ άργησε να αντιδράσει και το έκανε στο 66ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Γαγιέγος κοντρόλαρε, σύγκλινε, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Κορνέζο και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1 του ΟΦΗ.

Στο 74′ ο ΟΦΗ ήταν άτυχος, αφού δέχθηκε την ισοφάριση από δικό του ποδοσφαιριστή. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η άμυνα του ΟΦΗ δεν μπόρεσε να διώξει και η μπάλα από το κεφάλι του Καρώ κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει από το σοκ, αναζητώντας το τρίτο γκολ, πλησίασε σε αυτό στη μεγάλη ευκαιρία του Νέιρα στις καθυστερήσεις, αλλά το 2-2 δεν άλλαξε και η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας έχασε δύο βαθμούς.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος (90+3′ Σαντάνα), Πάβλοβετς (46′ Τόσιτς), Σιμόν, Στάνκο (75′ Λόνγκο), Νούνιες, Τσιλούλης, Σαραμαντάς (46′ Βασιλαντωνόπουλος), Σλίβκα, Καρλίτος (87′ Τσιλιανίδης).

ΟΦΗ (Bάλντας Νταμπράουσκας): Σωτηρίου, Βούρος, Πασαλίδης, Καρό, Λάρσον, Μεγιάδο (85′ Γκλάζερ), Γκαγιέγος, Μπάκιτς, Τοράρινσον (79′ Εμφόμο), Τοράλ (79′ Νέιρα), Ντίκο (57′ λ.τ. Φελίπε)