Μοιρασιά στο Opap Arena με Πόνσε και Ελ Κααμπί (vids)

Και το δεύτερο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής (μετά το ΠΑΟΚ-Άρης) ολοκληρώθηκε ισόπαλο.

ΑΕΚ και Ολυμπιακός πέτυχαν από ένα γκολ, αμφότεροι στο πρώτο ημίχρονο και μοιράστηκαν τους βαθμούς, σε ένα ντέρμπι που είχε τον χαρακτήρα που όλοι περίμεναν.

Ντεμπούτο για ΓιόβετιτςΟρτέγκα και πρεμιέρα για Ποντένσε, που συνδύασε την έναρξη της δεύτερης θητείας του στον Ολυμπιακό, με την ασίστ για το γκολ του Ελ Κααμπί στο 38′. Ο Πόνσε είχε «ανοίξει» το σκορ νωρίτερα (22′) για την ΑΕΚ.

To φιλμ

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, άνηκαν στην ΑΕΚ. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά και τις δύο πρώτες μεγάλες ευκαιρίες.

Ούτε ο Τσούμπερ με σουτ εντός περιοχής στο 7′, ούτε ο Μοχαμάντι με κεφαλιά στο 18′, όμως, κατάφεραν να «νικήσουν» το Πασχαλάκη.

Εν τέλει, το γκολ ήρθε στο 22ο λεπτό. Ο Λάζαρος Ρότα έκανε μία φοβερή ατομική ενέργεια από τα δεξιά και με μία σέντρα-σουτ, βρήκε τον Έκι Πόνσε, που δεν αστόχησε προ κενής εστίας, «γράφοντας» το 1-0!

Μετά το εις βάρος του γκολ, ο Ολυμπιακός άρχισε να «πατάει» καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο.

«Προειδοποίησε» με τον Μασούρα στο 31′, αλλά ο Στάνκοβιτς απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Επτά λεπτά αργότερα, όμως, δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Ο Ποντένσε έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής στο 38′, ταλαιπώρησε την άμυνα της ΑΕΚ και από τη δική του σέντρα, ο Ελ Κααμπί έκανε το 1-1 με κεφαλιά-ψαράκι.

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, θα είχε ξεχαστεί πολύ γρήγορα, αν δεν υπήρχαν μερικές «εμπνεύσεις» το Ζίνι.

Στο 82ο λεπτό, είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του και δεν δίστασε να σουτάρει με τη μία. Η μπάλα, ωστόσο, δεν του έκανε του χατήρι και πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη.

Αυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή, έως και το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα (46′ Μήτογλου), Τσούμπερ, Ελίασον (75′ Άμραμπατ), Σιμάνσκι (75′ Ζίνι), Γιόνσον (46′ Πινέδα), Πόνσε, Αραούχο

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ) : Πασχαλάκης, Κίνι, Ρόντινεϊ, Φρέιρε, Ρέτσος, Έζε (82′ Ορτέγα), Καμαρά, Φορτούνης (70′ Ιμπόρα), Ποντένσε (55′ Σκάρπα), Μασούρας (55′ Μπιέλ), Ελ Κααμπί (82′ Γιόβετιτς)