Premier League : “Τρίποντο” με Τροσάρ για την Άρσεναλ (vid)

Η Άρσεναλ συνεχίζει το σερί της στην Premier League, καθώς πέρασε με διπλό από την έδρα της Έβερτον και με τη νίκη 1-0, επέστρεψε στο -2 από την κορυφή της βαθμολογίας.

Ένα γκολ του Τροσάρ στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν αρκετό για να χαρίσει το “τρίποντο” στην Άρσεναλ, η οποία είχε και ένα γκολ ακυρωμένο μέσω VAR με τον Μαρτινέλι στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Αρτέτα έφθασε πάντως στη νίκη, που είναι η τέταρτη σε πέντε παιχνίδια στην Premier League.

Οι “κανονιέρηδες” έχουν πλέον 12 βαθμούς και βρίσκονται πίσω μόνο από τη Μάντσεστερ Σίτι, που έχει ξεκινήσει με το απόλυτο τη σεζόν στην Αγγλία. Ένα μόλις βαθμό έχει η Έβερτον από την πλευρά της, στο φετινό πρωτάθλημα.

To φιλμ

Προκειμένου βέβαια να κρατήσει απόρθητο το κάστρο της, η Έβερτον οχυρώθηκε από την αρχή του αγώνα στο δικό της μισό, με στόχο να κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την περιοχή του Πίκφορντ. Δεδομένης της πολυπρόσωπης άμυνας που έβρισκε απέναντί της, η Άρσεναλ δεν μπορούσε να παράγει ευκαιρίες, αν και στο 20΄βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Σκόρερ ο Μαρτινέλι με εξαιρετικό πλασέ, όμως το VAR εντόπισε σε θέση οφσάιντ τον Ενκέτια στην αρχή της φάσης με αποτέλεσμα το 0-0 να υπογράψει ένα πρώτο μέρος που θα ξεχαστεί γρήγορα. Πολύ σύντομα στην επανάληψη ωστόσο οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να δείξουν πως δεν πρόκειται να πετάξουν λευκή πετσέτα και έριξαν προειδοποιητική βολή στο 47΄, με δυνατό σουτ του Όντεγκααρντ που εξουδετέρωσε ο Πίκφορντ.

Η σπίθα ήταν εκεί σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος για την Άρσεναλ που είχε στήσει πολιορκία απέναντι στην καλά στημένη Έβερτον και τελικά δικαιώθηκε για την επιμονή της στο 69΄. Σε μια φάση – επιτομή του συνδυαστικού ποδοσφαίρου, ο Σάκα έστρωσε την μπάλα στο πέναλτι για τον Τροσάρ που με τρομερό τελείωμα την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Το άγχος πλέον δεν βάραινε τα πόδια των παικτών του Αρτέτα που θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει τη νίκη σε απίστευτη διπλή ευκαιρία στο 77΄, όταν σε πρώτο χρόνο ο Πίκφορντ νίκησε στο τετ-α-τετ τον Όντεγκααρντ, προτού ο Μικολένκο βάλει το «στοπ» στο ριμπάουντ του Βιέιρα. Παρόλα αυτά η ακίνδυνη σε όλο το ματς Έβερτον δεν μπόρεσε ποτέ να απειλήσει το προβάδισμα των Λονδρέζων, οι οποίοι απέδρασαν με το τρίποντο που τους κράτησε στο -2 από την κορυφή.