Δεν ανέδειξε νικητή το ματς στο Περιστέρι (vid)

Ατρόμητος και ΝΠΣ Βόλος έμειναν στην ισοπαλία και ταυτόχρονα, χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Δεν κατάφεραν να ξεφύγουν από τα…τετριμμένα Ατρόμητος και Βόλος. Χωρίς να ρισκάρουν και παίζοντας δίνοντας βαρύτητα κυρίως στα μετόπισθεν, οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός του Ατρόμητου στο πρωτάθλημα, σε αντίθεση με τον Βόλο που πήρε τον δεύτερο πόντου του, αλλά εξακολουθεί να παραμένει μακριά από τις καλές εμφανίσεις των προηγούμενων ετών.

Έχοντας καλύτερη λειτουργία στο κέντρο από την αρχή της αναμέτρησης, ο Ατρόμητος πήρε τα ηνία, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Σιαμπάνη.
Μοναδική αξιόλογη φάση στα πρώτα λεπτά (10΄) ήταν μια εκτέλεση φάουλ από τον Έντερ, αλλά ο Σιαμπάνης που παρακολουθούσε την πορεία της μπάλας, την έστειλε κόρνερ.

Η συνέχεια κύλησε με τις δύο ομάδες να κατεβάζουν ταχύτητα, χωρίς να θέλουν να ρισκάρουν και μένοντας μακριά από οποιαδήποτε ενέργεια φαντασίας που θα μπορούσε να δημιουργήσει αναταραχή στην αντίπαλη περιοχή.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 36′ δεν καταγράφηκε ούτε μια αξιόλογη στιγμή, μέχρι που έγινε το 1-0.

Ήταν η στιγμή που ο Ρομπάιγ έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Βόλου, ο Αντζελέσκι πρόλαβε τον Σιαμπάνη στην έξοδο και με προβολή άνοιξε το σκορ.

Στο 43΄ οι γηπεδούχοι που πλέον πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, βρέθηκαν για μία ακόμη φορά κοντά στο γκολ με τον Έντερ (προηγήθηκε ωραία ενέργεια και σέντρα του Κεσχρίντα) αλλά ο Ισπανός αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Με τρεις αλλαγές μπήκε ο Βόλος στην επανάληψη, καθώς ο Κώστας Μπράτσος θέλησε να φρεσκάρει την επιθετική του γραμμή.

Στο πρώτο μάλιστα λεπτό μετά τη σέντρα, η ομάδα της Μαγνησίας ισοφάρισε σε 1-1 με ένα απίστευτο αυτογκόλ του Ασεβέδα που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στην προσπάθεια του να την απομακρύνει μετά την σέντρα του Άλχο.

Παρά το γεγονός ότι ο Βόλος στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς παίρνοντας χώρο στο γήπεδο, στο 60΄ απειλήθηκε από το ωραίο γυριστό σουτ του Βαλένσια, ενώ στο 70′ ο Τσιντώτας χρειάστηκε να δείξει μέρος των δυνατοτήτων του, όταν με υπερένταση απομάκρυνε την μπάλα στο δυνατό σουτ του Τρουϊγιέ.

Στο 77′ ο Μεταξάς που είχε περάσει ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν στον αγωνιστικό χώρο (αντί του Τρουιγιέ), έβγαλε καταπληκτική πάσα στον Ντέλετιτς που έμεινε ξεχασμένος από τους υπόλοιπους αμυντικούς του Ατρομήτου, ωστόσο ο Σέρβος ήταν σε θέση off-side και το γκολ ακυρώθηκε.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Βέργος (που νωρίτερα αντικατέστησε τον Αντζιέλσκι) προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Τσιντώτα από διαγώνια θέση, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο μεταξύ, σε διάστημα δύο λεπτών, ο Ατρόμητος έφτασε μια ανάσα από το γκολ της νίκης, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Στο 87΄ μετά την σέντρα του Κουντέ, ο Βέργος αστόχησε από πλεονεκτική θέση, ενώ λίγο αργότερα ο προωθημένος Τζαβέλας έστειλε την μπάλα άουτ κι ενώ ο Σιαμπάνης ήταν εκτός θέσης.

δείτε βίντεο με τα γκολ ΕΔΩ

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Αθανασίου, Έντερ (60΄ Κουντέ), Φριτζόνσον, Βαλένσια, Καμαρά, Ρομπάιγ, Αντζιέλσκι (59΄ Βέργος)

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Ασλανίδης, Κίτσος (46΄ Λούνα) Τσοκάνης, Τρουιγιέ (75΄ Μεταξάς), Κόμπα (57΄ Μπερτόγλιο), Αχμέτ (46΄ Μαχαίρας), Ντέλετιτς, Μωραΐτης (46΄ Γκαρθία)