LaLiga : ΕΠΙΚΗ ανατροπή σε 10 λεπτά για τη Μπαρτσελόνα! (vid)

Τι έκανε πάλι αυτή η ομάδα… Στο 76′ ο Τάσος Δουβίκας είχε μόλις πετύχει το πρώτο του τέρμα με τη Θέλτα, “γράφοντας” το 0-2, όμως η Μπαρτσελόνα κατάφερε να το “γυρίσει” με τρία τέρματα από το 81′ έως το 89′!

Ο ορισμός της ανατροπής. Ο ορισμός του «όχι για καρδιακούς»! Η Μπαρτσελόνα κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να πάρει ένα τρίποντο χαμένο. Η Θέλτα βρέθηκε μπροστά της με δύο γκολ, ο Τάσος Δουβίκας έβαλε το παρθενικό του τέρμα στην Ισπανία, αλλά οι Καταλανοί τρέλαναν τους οπαδούς τους. Δύο γκολ του Λεβαντόφσκι και το πιο «γλυκό» από τον Κανσέλο στο 89′ έφεραν την απόλυτη ανατροπή και την τεράστια νίκη στην ομάδα του Τσάβι.

Η επιστροφή της Μπαρτσελόνα στα της La Liga μετά την επιβλητική εμφάνιση επί της Αντβέρπ στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League έφερε μπροστά στην ομάδα του Τσάβι την πάντα επικίνδυνη Θέλτα. Η ομάδα του Τάσου Δουβίκα πήγε στη Βαρκελώνη με πίστη για ένα θετικό αποτέλεσμα, με πλάνο να κάνει τη ζημιά στους Καταλανούς. Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε η διάθεση των φιλοξενούμενων να κυνηγήσουν όλες τις ευκαιρίες που θα τους παρουσιάζονταν.

Αρχικά η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων με τους Ζοάο Φέλιξ και Γκουντογκάν να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων της ομάδας του Τσάβι. Η Θέλτα άντεξε στις ασταμάτητες πάσες στο πρώτο 20λεπτο και όχι μόνο αυτό, χτύπησε στην κόντρα και άνοιξε αυτή τη σκορ στον αγώνα αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Ο Λάρσεν έγινε κάτοχος της μπάλας στο 19′ με τον ταλαντούχο άσσο να πατά την περιοχή του Τερ Στέγκεν και να πλασάρει υπέροχα κάνοντας το 1-0. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες της Μπαρτσελόνα προσπαθούσαν να αντιληφθούν τι είχε συμβεί. Οι «μπλαουγκράνα»… πέταξαν ένα ολόκληρο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 στην… πλάτη. Σκορ που θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο αν ο Τερ Στέγκεν δεν έλεγε… όχι σε μια, δυο πολύ καλές περιπτώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά με στόχο την ανατροπή του σκορ. Η Θέλτα πιστή στο πλάνο της, απόλυτα πειθαρχημένη. Οι φιλοξενούμενοι άντεχαν στην πίεση, αφού οι Καταλανοί είχαν μεν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν σφυροκοπούσαν. Μάλιστα, στο 66′ ο Ράφα Μπενίτεθ κυνήγησε έμπρακτα το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, βάζοντας στο παιχνίδι τον Δουβίκα. Ο Έλληνας επιθετικός τον δικαίωσε, αφού σε μία κόντρα δέκα λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 και άνοιξε λογαριασμό στα γκολ του στην Ισπανία.

Κάπου εκεί η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές κι έδειξε την πραγματική ποιότητά της. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι σκόραρε δύο φορές σε τέσσερα λεπτά από το 81′ μέχρι το 85′ και στο 89′ ο Γκάβι είδε την κίνηση του Ζοάο Κανσέλο στην περιοχή, τον βρήκε με υπέροχη πάσα και ο Πορτογάλος έφερε τα πάνω κάτω.