Άλλη μία ευρεία νίκη για τον Ολυμπιακό, 4-0 την Κηφισιά

Χάρη σε ένα τετράλεπτο “φωτιά” στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις για μια ευρεία επικράτηση κόντρα στη νεοφώτιστη Κηφισιά.

Το σκορ άνοιξε ο Ελ Κααμπί στο 21′ με εκτέλεση α λα Πανένκα σε πέναλτι που κέρδισε ο Ποντένσε, ενώ στο 25′ ο Πορτογάλος πέτυχε το παρθενικό του τέρμα στη δεύτερη θητεία του στους «ερυθρόλευκους».

Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Πειραιωτών πέτυχε και ο Γιόβετιτς, ο οποίος ευστόχησε από τα 11 βήματα στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά και ο Ιμπόρα που σκόραρε στις καθυστερήσεις με κεφαλιά.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν πολύ καλό ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει επιθετικός και να δημιουργεί την πρώτη τελική του στο 3’, όταν ο Σολμπάκεν έπιασε βολέ μετά από απομάκρυνση του Κρίστινσον, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Από μεριά της, η Κηφισιά απείλησε με αντεπιθέσεις η οποίες ήρθαν από κακές επιστροφές των γηπεδούχων.

Ο Σάντος σκόραρε στο 5’, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για προφανές οφσάιντ σε προσπάθεια του Τετέι, ενώ στο 8’ τέσσερις παίκτες των φιλοξενούμενων βγήκαν απέναντι σε τρεις αμυντικούς, με τον Σάντος να μην κάνει ιδανική σέντρα.

Στο 9’ η Κηφησιά έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί, όταν μετά από μία ακόμα αντεπίθεση, ο Τετέι βγήκε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των Πειραιωτών. Στο 10’ η Κηφισιά βγήκε ξανά στην αντεπίθεση, με τον Ιπαλίμπο να σουτάρει άστοχα από μακριά. Στο 15’ ο Αντερέγκεν έκανε σέντρα και ο Σάντος με όμορφο γυριστό έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Πασχαλάκη, ενώ στο 18’ ο Τετέι απέφυγε τον Ντόη, αλλά το γύρισμα του δεν βρήκε συμπαίκτη.

Στο 19’ ο Ρέτσος βρήκε με όμορφη ψιλοκρεμαστή πάσα τον Ποντένσε, ο οποίος πριν κάνει επαφή με την μπάλα σπρώχτηκε από τον Πέιο, με τον διαιτητή Κατοίκο να δείχνει πέναλτι. Παρότι αρχικά φάνηκε ότι θα το εκτελέσει ο Σολμπάκεν, τελικά ο Ελ Κααμπί ανέλαβε την ευθύνη, σκοράροντας αλά Πανένκα το 7ο γκολ του με τα ερυθρόλευκα. Μάλιστα, στο 25’ ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Ορτέγα να βρίσκει με υπέροχη σέντρα τον αμαρκάριστο Ποντένσε και με τον Πορτογάλο να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά για το 2-0, το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του!

Στο 30’ ο Ποντένσε βρήκε με ωραία σέντρα τον Σκάρπα, με τον Βραζιλιάνο να σουτάρει με τη μία, στην εξωτερική πλευρά του τέρματος, ενώ στο 40’ ο Σολπμάκεν λίγο έλειψε να σκοράρει στο ντεμπούτο του ως βασικός, αλλά νικήθηκε σε τετ-α-τετ με τον Κρίστινσον. Στο 42’ η Κηφισιά απείλησε μετά από ώρα, με μακρινό σουτ του Σάντος να περνάει ψηλά άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαρτίνεθ αντικατέστησε τον Καμαρά με τον Ιμπόρα. Στο 47’ ο Μασούρας βρήκε με ωραία σέντρα τον Τετέι σε πολύ πλεονεκτική θέση, με την κεφαλιά του να περνάει ψηλά, ενώ στο 53’ ο Ιμπόρα είχε άστοχη κεφαλιά μετά από σέντρα του Σκάρπα. Στο 60’ ο Αντερέγκεν πέρασε όμορφα από τον Κίνι και σούταρε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη, ενώ στο 62’ ο Ολυμπιακός πήρε δεύτερο πέναλτι, όταν ο Παπασάββας στην προσπάθειά του να απομακρύνει, κλώτσησε από πίσω τον Γόβετιτς. Ο Μαυροβούνιος ανέλαβε και την εκτέλεση, σκοράροντας το πρώτο του γκολ με τα ερυθρόλευκα για το 3-0.

Στη συνέχεια, ο Μαρτίνεθ έκανε μια ακόμα αλλαγή, με τον Μπιέλ αντί του Σολμπάκεν, ο οποίος ήταν πολύ δραστήριος στο πρώτο ημίχρονο και είχε αρκετά καλή παρουσία. Στο 70’ ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Ζοάο Καρβάλιο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Το τελικό 4-0 το πέτυχε ο Βιθέντε Ιμπόρα στο 94′. Μία καταπληκτική κεφαλιά από τον Ισπανό. Μετά από κόρνερ του Πεπ Μπιέλ.

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος (74΄ Πορόσο), Ντόι, Ορτέγκα, Αλεξανδρόπουλος (58΄ Ζοάο Καρβάλιο), Σκάρπα, Καμαρά (46΄ Ιμπόρα), Σολμπάκεν (69΄ Μπιελ, Ποντένσε, Ελ Κααμπί (58΄ Γιόβετιτς)

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Γιάννης Μασούρας (61΄ Γκόμπελιτς), Κάπαν, Βαφέας, Λούμορ, Πέιος (72΄ Αντούνες), Παπασάββας (72΄ Κωνσταντακόπουλος), Σάντος (61΄ Ίλιεφ), Ιπαλίμπο (80΄ Παρράς), Αντερέγκεν, Τετέι