LaLiga : “Βροχή” τα γκολ στο Reale Arena, μοιρασιά στο Vallecas (vids)

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα που επιτεύχθηκαν τέσσερα τέρματα, η Σοσιεδάδ επικράτησε με ανατροπή στην ανατροπή 4-3 της Χετάφε στο Reale Arena στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής στη La Liga.

Οι Βάσκοι ξεκίνησαν δυναμικά το ματς, με γκολ στην πρώτη τους επιθετική προσπάθεια, όταν στο 3ο λεπτό ο Μπράις Μέντεθ έβγαλε στον κενό χώρο τον Κούμπο που με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν, χωρίς να κινδυνεύσουν πάντως από τους Μαδριλένους οι οποίοι βρήκαν την ισοφάριση στο 39ο λεπτό με ωραία κεφαλιά του Αλενιά.

Στις καθυστερήσεις η Χετάφε κέρδισε πέναλτι μέσα σε διαμαρτυρίες των γηπεδούχων ότι της ανατροπής του Μαγιοράλ είχε προηγηθεί φάουλ του Μάτα στον Τραορέ. Ο Μπόρχα Μαγιοράλ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έγραψε το 2-1 για την ομάδα του.

Στην επανάληψη η είσοδος του Ογιαρθάμπαλ αποδείχτηκε καταλυτική, καθώς ο διεθνής Ισπανός επιθετικός πέτυχε δύο γκολ στο 61ο λεπτό (πεν.) και στο 88΄ με τον Μπράις Μέντεθ να σκοράρει ενδιάμεσα για το 3-2. Στην εκπνοή ο Λατάσα με κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Δεύτερη νίκη στη σεζόν για τους Βάσκους, τρίτη σερί εκτός έδρας ήττα για τους Μαδριλένους.

Στο ματς που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στο Estadio de Vallecas, Ράγιο και Βιγιαρεάλ αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1. Το “κίτρινο υποβρύχιο”, λίγες μέρες μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό, προηγήθηκε στο σκορ στο 15ο λεπτό με τον Αλεξάντερ Σόρλοθ, όμως η Ράγιο αντέδρασε μέσα σε ένα λεπτό και ισοφάρισε με τον Κίκε Πέρεθ.

Το δεύτερο μέρος ήταν σκληρό κατά διαστήματα, με λίγες φάσεις, ενώ η Βιγιαρεάλ ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αλμπέρτο Μορένο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.