Serie A : Με ανατροπή στη Σαρδηνία η Μίλαν, ανεβαίνει η Αταλάντα (vids)

Μια ημέρα μετά τη νίκη της Γιουβέντους, η Μίλαν πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Κάλιαρι (3-1) και επέστρεψε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα στη Serie A.

Η Κάλιαρι ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 29′ με τη… βολίδα του Λουβούμπο, αλλά δέχθηκε την ανατροπή του σκορ πριν βγει το πρώτο μέρος. Οι “ροσονέρι” χτύπησαν στο 40′ με τον Οκαφόρ και στο 45′ με τον Τομόρι με κοντινά σουτ για να φέρουν τούμπα το ματς πριν βγει το πρώτο ημίχρονο. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 60′, με τον Λόφτους-Τσικ να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στην ομάδα.

Σε άλλα ματς, Αταλάντα και Έμπολι επικράτησαν με το ίδιο σκορ (1-0) επί των Βερόνα και Σαλερνιτάνα, με την Έμπολι ν΄ «ανοίγει λογαριασμό» στο πρωτάθλημα χάρις στο γκολ του Μπαλντάντσι και για πρώτη φορά από την έναρξη της περιόδου ξέφυγε από την τελευταία θέση.

Τον δρόμο προς τις επιτυχίες βρήκε ξανά η Αταλάντα, η οποία μετά το 1-1 με τη Μίλαν πέρασε νικηφόρα από την έδρα της σκληροτράχηλης Βερόνα (0-1) χάρη στο γκολ του Κουπμάινερς. Έπειτα από ένα στείρο πρώτο μέρος χωρίς γκολ, οι Μπεργκαμάσκι βρήκαν τον τρόπο να παραβιάσουν τα αντίπαλα δίχτυα με θύτη τον Ολλανδό ο οποίος στο 50΄πέτυχε το «χρυσό γκολ» που χάρισε στην ομάδα του το τρίποντο.

Την ίδια ώρα η Σαλερνιτάνα έκανε… πλάκα στη Σαμπντόρια την οποία ισοπέδωσε με το εκκωφαντικό 4-0 για να πανηγυρίσει με ιδανικό τρόπο το πρώτο φετινό τρίποντο! Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Ντιά μόλις στο 7΄, με τον Μπονατσόλι εννιά λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων. Η Σαλερνιτάνα δεν κατέβασε ρυθμό ούτε στο δεύτερο μέρος και πέτυχε ακόμα δυο τέρματα για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη μεγαλειώδη νίκη της. Αρχικά ο Βιλένα στο 50΄πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς, ενώ ο Ποτέιμ διαμόρφωσε λίγο αργότερα το τελικό αποτέλεσμα (76΄).