Γλίτωσε το…κραχ στο 90+5′ η ΑΕΚ, “λυτρωτής” από τα 11 βήματα ο Γκατσίνοβιτς! (vids)

Ματς για γερά νεύρα στο Opap Arena, με τον Ατρόμητο να ισοφαρίζει στο 89′ και την ΑΕΚ να παίρνει τελικά τη νίκη στο 90+5′ με τον Γκατσίνοβιτς. Και τα δύο αυτά τέρματα από την άσπρη βούλα!

Η ΑΕΚ επικράτησε επεισοδιακά του Ατρομήτου με σκορ 2-1 (28/09) στην OPAP Arena, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, με τα τρία γκολ να έρχονται από την «άσπρη βούλα»!

Ο Άμραμπατ «άνοιξε» το σκορ στο 31′, ο Ανγκιέλσκι ισοφάρισε στο 89′ και ο Γκατσίνοβιτς έκρινε το ματς με εκτέλεση «αλά Πανένκα» στο 90+5′! Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η ΑΕΚ, λόγω αποβολής του Σιντιμπέ στο 89′.

Τέλος στο σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη στην έδρα της «Ένωσης», την ώρα που οι Περιστεριώτες έφτασαν τα πέντε, χωρίς «τρίποντο».

Στο -4 από την κορυφή της βαθμολογίας και τον Ολυμπιακό το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα, που έχει παίξει, ωστόσο, ένα ματς λιγότερο.

Η ΑΕΚ πήρε τα «ηνία» της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά και κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο μέρος. Κάτι που φάνηκε και από το γεγονός πως ο Ατρόμητος ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο χωρίς σουτ, πόσω μάλλον τελική στον στόχο.

Η πρώτη απειλή από την πλευρά των γηπεδούχων ήρθε στο 20ο λεπτό. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Κάλενς έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα (23′), σε μία φάση… καρμπόν, αλλά με εκτελεστή τον Χατζισαφί, ούτε ο Πόνσε κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η λύση στον «γόρδιο δεσμό» της άμυνας του Ατρομήτου ήρθε στο 31ο λεπτό.

Το φοβερό σουτ του Αραούχο εκτός περιοχής, «τράνταξε» το δοκάρι του Τσιντώτα και στο… ριμπάουντ, ο Μάνταλος κέρδισε πέναλτι.

Ο Άμραμπατ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ.

Η «Ένωση» είχε ακόμα δύο καλές ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα ασφαλείας, αλλά ο Σιντιμπέ αστόχησε από ευνοϊκή θέση στο 41′, ενώ η κεφαλιά του Μήτογλου στις καθυστερήσεις, απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΚ να διαχειρίζεται περισσότερο το προβάδισμά της, παρά να απειλεί.

Ο Ατρόμητος έκανε αλλαγές και προσπάθησε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Απείλησε με τον Βαλένσια στο 58′, αλλά και τον Έντερ στο 77′, που ανάγκασε τον Στάνκοβιτς σε απόκρουση με τις άκρες των δαχτύλων.

Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ατρόμητος βρήκε δίχτυα με τον Έρλινγκμαρκ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μετά από παρέμβαση του VAR.

Εν τέλει, ο Ατρόμητος βρήκε το γκολ που έψαχνε όσο το προβάδισμα της ΑΕΚ ήταν ακόμη «εύθραυστο».

Ο Σιντιμπέ ανέτρεψε τον Ανγκιέλσκι εντός περιοχής στο 86′ και αρχικά, υπήρξε υπόδειξη για οφσάιντ. Μετά από επανεξέταση της φάσης στο VAR, η απόφαση ίσχυσε κανονικά, ο Γάλλος μπακ της ΑΕΚ αποβλήθηκε και ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι, έφερε το ματς στα… ίσα!

Όλα έδειχναν πως το ματς «έγερνε» προς την ισοπαλία, αλλά στις καθυστερήσεις, ο Πέτρος Μάνταλος κέρδισε πέναλτι!

Ο Γκατσίνοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και με… αλήτικο τρόπο στο 90+5′, διαμόρφωσε το 2-1 ως τελικό σκορ, για να «χαρίσει» τους τρεις βαθμούς στην ΑΕΚ!

Μάλιστα, στην τελευταία φάση του αγώνα είχαμε τη… στιγμή της βραδιάς, με τον Χατζισαφί να απομακρύνει πάνω στη γραμμή στο 90+13′, την κεφαλιά του Ανγκιέλσκι!

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Σιντιμπέ, Κάλενς, Μήτογλου, Πιζάρο (60′ Γκατσίνοβιτς), Άμραμπατ (60′ λ.τ. Ελίασον), Γιόνσον (83′ Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Πόνσε (60′ Ζίνι), Αραούχο (60′ Τσούμπερ)

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν) : Τσιντώτας, Ντε Μποκ, Κεχρίντα, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Κούντε (55′ Καμαρά), Κουέν (46′ Έντερ), Έρλινγκμαρκ, Ρομπάιγ (55′ Βαλένσια), Γιουμπιτάνα (69′ Φρίντγιονσον), Βέργος (69′ Ανγκιέλσκι)