LaLiga : “Τσίμπησε” βαθμό στο Balaidos η Αλαβές, “κόλλησε” στο Carmenes η Μπέτις

Θέλτα και Αλαβές πήραν από έναν βαθμό στη μεταξύ τους κόντρα για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισπανίας.

Μέτριο ποιοτικά το πρώτο ημίχρονο με τη Θέλτα να απειλεί με μακρινό σουτ του Μπελτράν τον τερματοφύλακα Σιβέρα στο 14′. Στο 35ο λεπτό ο Μαρίν προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα χωρίς όμως να έχει δει τη θέση του. Έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έδωσε προβάδισμα στη Θέλτα για το 1-0.

Σημαντικότερη ευκαιρία της Αλαβές στο πρώτο μισό της αναμέτρησης ήταν αυτή στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Σόλα πήρε την κεφαλιά και ο Βιγιάρ έκανε εντυπωσιακή επέμβαση για να κρατήσει το μηδέν.

Στο 68′ η Θέλτα έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Ντε Λα Τόρε ενώ στο 73′ ο Σαμού διαμόρφωσε το 1-1.

Την 4η συμμετοχή του με τη Θέλτα πραγματοποίησε ο Δουβίκας μπαίνοντας ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο αντί του Άσπας.

Στο άλλο ματς, η Μπέτις δεν κατάφερε να πάρει μια νίκη που θα της έδινε ώθηση για τη συνέχεια. Ο Ντιαό έδωσε το προβάδισμα στους Ανδαλουσιάνους με γκολ στο 51ο λεπτό, όμως η Γρανάδα ισοφάρισε στο 67′ με τον Μπογιέ. Το ισόπαλο σκορ παρέμεινε μέχρι τέλους, με την Μπέτις να παραμένει να μακριά από τις ευρωπαϊκές θέσεις.