Bundesliga : Αυτή τη φορά δεν το “πλήρωσε” η Ντόρτμουντ (vid)

Η Ντόρτμουντ αν και δεν έκανε τόσο καλή εμφάνιση, αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 78′ κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 της Χόφενχαϊμ και να «σκαρφαλώσει» στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν χορταστικό με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα γκολ, αλλά και ευκαιρίες για περισσότερα. Οι φιλοξενούμενοι κυρίως με τον Μάαλεν, τον Μπραντ και τον Ρόις προσπάθησαν να απειλήσουν δίχως ιδιαίτερη επιτυχία. Το γκολ για την ομάδα της Βεστφαλίας όμως ήρθε. Στο 18ο λεπτό ο Φίλκρουγκ πήρε μια πάσα μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 για την Ντόρτμουντ.

Στο 24ο λεπτό η Χόφενχαϊμ βρήκε απάντηση, η οποία με πέναλτι του Κράμαριτς έκανε το 1-1. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ. Στο 45+3′ ο Ρόις εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Μπάουμαν και έκανε το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος η Χόφενχμαϊμ είχε την κατοχή και την πρώτη φάση στο ημίχρονο. Στο 48ο λεπτό ο Μπάιερ έπιασε μια κεφαλιά, αλλά ο Κομπέλ έκανε μια εξαιρετική απόκρουση. Τέσσερα λεπτά είχε κι άλλη ευκαιρία, με τον Σκοβ ο οποίος είδε το σουτ του να χτυπάει στο δοκάρι.

Στο 71ο λεπτό η Ντόρτμουντ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μπενσεβαϊνί. Ο Αλγερινός δεν άφησε τους παίκτες της Χόφενχαϊμ να παίξουν γρήγορα και δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Στο 83′ η ομάδα της Βεστφαλίας είχε μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς.

Ο Καρίμ Αντεγιέμι έκανε ένα σουτ από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και πέρασε λίγα εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο 90+5′ όμως η Ντόρτμουντ με τον Ράιρσον «καθάρισε» τη νίκη και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.