“Καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, κορυφαίος ξανά ο Ποντένσε

Με τον Ποντένσε ξανά on fire, ο Ολυμπιακός νίκησε και στα Ιωάννινα, διατηρώντας το αήττητο αλλά και την παραμονή στην κορυφή της Super League.

Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας στους «Ζωσιμάδες» με σκορ 3-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντανιέλ Ποντένσε, ο οποίος έβαλε την υπογραφή του με δύο τέρματα κόντρα στον «Άγιαξ της Ηπείρου», στο ματς της 7ης αγωνιστικής της Super League.

H ομάδα του Μαρτίνεθ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πάρει το γρήγορο γκολ. Όμως χρειάστηκε λίγη ώρα για να βρει τα πατήματά του και να δημιουργήσει χώρους, πιέζοντας τον αντίπαλο στο δικό του μισό. Από εκεί και έπειτα… ανέλαβε ο Ποντένσε. Σε πρώτο χρόνο ο Πορτογάλος υποδέχθηκε την μπαλιά του Ορτέγκα και με ένα όμορφο σουτ έκανε το 0-1 στο 17’.

Λίγα λεπτά αργότερα ακολούθησε το μαγευτικό του γκολ (22’), με τον βραχύσωμο επιθετικό να στέλνει με βολίδα εκτός περιοχής την μπάλα στο «πλεχτό». Ο ΠΑΣ πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός με αυτό το σκορ στην πλάτη του. Ωστόσο, αυτό κράτησε για λίγο αφού ο Ολυμπιακός βγήκε ξανά μπροστά.

To ξεκίνημα των «ερυθρόλευκων» όμοιο με το πρώτο μέρος, εντούτοις αυτή τη φορά έπαιζαν σε χαμηλό τέμπο. Αν μη τι άλλο ο Μαρτίνεθ είχε στο πίσω μέρος του μυαλού του και το ματς με την Μπάτσκα Τοπόλα, κάνοντας διαχείριση.

Αυτό βέβαια δεν σταμάτησε τους παίκτες του από το να παραμείνουν ψηλά και να ψάξουν τρίτο γκολ. Στον αντίποδα, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» θέλησε να βρει με τη σειρά του τη μείωση, όμως δυσκολευόταν να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Οι ευκαιρίες όσο πέρναγε η ώρα λιγόστευαν, με τους «ερυθρόλευκους» να κυκλοφορούν την μπάλα και να παίρνουν ανάσες. Τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ, ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε και τρίτο τέρμα, χάρη στο απίθανο σουτ του Ροντινέι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

To φιλμ

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο. Κυκλοφορούσε την μπάλα και επιχειρούσε κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τον Φορτούνη να βρει το ρήγμα στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα. Οι πρώτες τελικές ήρθαν από τον Μπιέλ στο 11′ και στο 15′, ο οποίος είχε τον ρόλο του δεύτερου επιθετικού και έπαιζε κοντά στον Ελ Κααμπί.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν άργησαν να μπουν μπροστά στο σκορ. Συγκεκριμένα, αυτό έγινε στο 17ο λεπτό. Από τα αριστερά, ο Ορτέγκα τροφοδότησε τον Ντανιέλ Ποντένσε, ο οποίος σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Παντελάκη και κατέληξε στα δίχτυα του Κλέιμαν.

Στο 21ο λεπτό ο Ολυμπιακός πλησίασε στο δεύτερο γκολ. Ο Μπιέλ τροφοδότησε ιδανικά τον Κααμπί, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Κλέιμαν, τσίμπησε την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Δύο λεπτά αργότερα, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να κάνουν το 2-0. Ο Ποντένσε εκτέλεσε ξανά με το αριστερό εκτός περιοχής και βρήκε δίχτυα.

Τα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να αντιδράσουν και να βγουν μπροστά, χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Πασχαλάκη. Στο 38′ οι ερυθρόλευκοι έφτασαν κοντά σε ακόμη ένα γκολ. Ο Ροντινέι γέμισε από τα δεξιά, ο Κααμπί έκανε την εναέρια προβολή, όμως δεν βρήκε στόχο. Το 2-0 παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου μέρους, με τους Πειραιώτες να απειλούν από μακριά.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ στις αρχές του δευτέρου μέρους έβγαλε τους Φορτούνη – Φρέιρε και πέρασε τους Πορόσο – Γιόβετιτς. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά και στο 47′ είχε καλή στιγμή και για τρίτο γκολ. Ο Αλεξανδρόπουλος είδε πάλι την κίνηση του Μπιέλ σαν δεύτερος επιθετικός, εκείνος πλάσαρε, αλλά απέκρουσε ο Κλέιμαν που έδιωξε σε κόρνερ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος είχε περισσότερη αυτοπεποίθηση, είχε ευκαιρία με κεφαλιά του Μπάλαμ. Λίγο αργότερα στο 54′ έμπνευση είχε ο Κααμπί, ο οποίος δοκίμασε να σκοράρει με ανάποδο ψαλίδι, χωρίς να βρει στόχο. Ο Μαροκινός έφτασε κοντά στο γκολ και τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά του που κατέληξε στην αγκαλιά του Κλέιμαν.

Στο 61′ ο Μπάλαν έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Ο ρυθμός έπεσε στο επόμενο διάστημα, με τις ευκαιρίες όμως να μη λείπουν, όπως η κεφαλιά του Ντόη στο 70′, με τον Σόρια να διώχνει πάνω στη γραμμή.

Οι Πειραιώτες εξακολουθούσαν να έχουν το πάνω χέρι και στο 76′ απείλησαν με προσπάθεια του Ροντινέι από τα δεξιά. Τελικά, ο Βραζιλιάνος μπακ πήρε αυτό που άξιζε στο 90+1′. Ο Μαντί είδε υπέροχα τον Ροντινέι, ο οποίος με διπλή προσπάθεια, έκανε το σουτ με το αριστερό για να σκοράρει και να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος) : Κλέιμαν, Τσαούσης, Σόρια, Μπακαδήμας, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Λιάσος (62′ Μπεγκάλα), Τζήμας (76′ Γκάρο), Ροσέρο (62′ Έφορντ), Παμλίδης, Μπάλαν (76′ Κόντε)

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ) : Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Ρόντινεϊ, Φρέιρε (46′ Πορόζο), Ντόη, Αλεξανδρόπουλος, Καμαρά, Ποντένσε (67′ Καρβάλιο), Μπιέλ (84′ Ελ Αραμπί), Φορτούνης (46′ Γιόβετιτς), Ελ Κααμπί (67′ Μασούρας)