Σπουδαίος βαθμός στο “Βικελίδης” για την Κηφισιά!

Σπουδαίος βαθμός σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος πήρε την Κυριακή (1/10) η Κηφισιά.

Το γκολ του Λορέν Μορόν δεν ήταν αρκετό για τον Άρη, που είδε την Κηφισιά να βγάζει αντίδραση -για ακόμη μια φορά φέτος- και να φεύγει από το «Κλ. Βικελίδης» με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Κηφισιά, πολύ… soft για να νικήσει ο Άρης! Οι «κιτρινόμαυροι» παρότι ήταν καλύτεροι στο πρώτο κομμάτι του αγώνα και προηγήθηκαν, μετά έριξαν αρκετά την απόδοση τους και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, που αρνήθηκε να χάσει για ακόμη μια φορά φέτος και έφυγε από το «Κλ. Βικελίδης» με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι Θεσσαλονικείς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, κυκλοφορούσαν την μπάλα και προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να γίνουν επικίνδυνοι. Και παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και απλά πάλευαν να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους αντιπάλους τους, ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη καλή στιγμή του ματς. Στο 6′ ο Τετέι βρήκε με μία σέντρα τον Οζέγκοβιτς κι εκείνος έπιασε μια κεφαλιά, την οποία μπλόκαρε ο Κουέστα.

Οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν έπειτα από τέσσερα λεπτά, όταν ο Σουλεϊμάνοφ με ένα φοβερό σουτ έβαλε πολύ δύσκολα στον Αναγνωστόπουλο, αλλά η εν λόγω φάση δεν καταγράφηκε, επειδή υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Στην πρώτη τους ευκαιρία όμως, που καταγράφηκε διότι ήταν κανονική, ευτύχισαν να προηγηθούν. Στο 23ο λεπτό μετά από σέντρα του Φεράρι, ο Σουλεϊμάνοφ έστρωσε στον Μορόν κι εκείνος με ένα υποδειγματικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Άρης παρέμεινε κυρίαρχος και μετά το γκολ, όμως δεν δημιούργησε ευκαιρίες, ώστε να βρει και δεύτερο, ενώ η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ανέβασε την πίεση της λίγο πριν την ανάπαυλα, δίχως να καταφέρει κάτι ωστόσο.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού ήταν αρκετά διαφορετική σε σχέση με αυτή του πρώτου. Όπως και ο ρυθμός του ματς, ο οποίος ήταν πολύ πιο υψηλός. Στο 51′ οι Θεσσαλονικείς έχασαν τεράστια ευκαιρία να «κλειδώσουν» τη νίκη, με τον Μορόν να μη νικά τον Ανγνωστόπουλο από θέση τετ α τετ, ενώ από κει και έπειτα η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ανέβηκε αρκετά και στο 63′ «άγγιξε» την ισοφάριση, όταν ο Μπράμπετς έκανε ένα τραγικό λάθος, που έφερε σε θέση τετ α τετ τον Οζέγκοβιτς, το πλασέ του οποίου πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου απάντησε και σε αυτή την ευκαιρία, όμως το πλασέ του Κάρλσον μέσα από τον περιοχή ήταν πολύ αδύναμο και λίγο αργότερα πλήρωσε το γεγονός πως δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν να «σφραγίσει» τη νίκη. Συγκεκριμένα, στο 75ο λεπτό ο Μασούρας με μια εξαιρετική σέντρα.

Ο Άρης πίεσε για να βρει το γκολ της νίκης, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Άρης (Άκης Μάντζος) : Κουέστα, Μπράμπετς, Φεράρι, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο (83′ Μοντόγια), Νταρίντα, Βεστράτε (83′ Ζαμόρα), Πάρδο (57′ Χριστοδουλόπουλος), Σουλεϊμάνοβ (57′ Μόμπεργκ Κάρλσον), Μενέντες (69′ Ντουκουρέ), Μορόν.

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου) : Αναγνωστόπουλος, Μποτία (84′ Κωνσταντακόπουλος), Λούμορ, Βαφέας, Τσάπαν, Παπασάββας (69′ Πέιος), Ίλιεφ (Μπιφούμα), Μασούρας, Τετέι, Αντερέγκεν (62′ Κρισιούμα), Οζέγκοβιτς (84′ Γκόμπελιτς).