Θα ξεχαστεί γρήγορα το ματς στο Περιστέρι

Συνεχίζει να προβληματίζει ο Ατρόμητος, αλλά στο συγκεκριμένο ματς, έχει μία «δικαιολογία». Οι Περιστεριώτες έμειναν στο 0-0 (02/10) με τον Αστέρα Τρίπολης, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, σε ένα ματς που κλήθηκαν να αγωνιστούν για περίπου 40′ με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Κούντε στο 55′.

Το σύνολο του Κρις Κόλμαν απέφυγε την ήττα μεν, από την άλλη πλευρά, όμως, δεν κατάφερε να κερδίσει για έκτο σερί παιχνίδι, σε ισάριθμα ματς στη φετινή Super League.

Κάπως έτσι, μετά από επτά αγωνιστικές (έχει δώσει έξι παιχνίδια, καθώς εκκρεμεί η αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό) έχει μόλις τρεις βαθμούς, από τρεις ισοπαλίες.

Σέντρα στο ματς και το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε σετ τέμπο, καθώς και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη προσοχή στα «μετόπισθέν» τους.

Ο Αστέρας πάντως ήταν πιο απειλητικός/δραστήριος και εκείνος που πάτησε με περισσότερες αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ, καθώς με τον Μπαρτόλο βρήκε σε ορισμένες περιπτώσεις κενούς χώρους από τον άξονα και παράλληλα ο Καλτσάς ήταν κινητικός από τα δεξιά. Ο Αργεντινός «έφτιαξε» με κάθετη ανάπτυξη την καλή φάση του Σουρλή στο 22′ (ο Τσιντώτας αντέδρασε σωστά στο μεταξύ τους τετ α τετ), ενώ στο 41′ ο ίδιος δεν βρήκε την μπάλα για εκατοστά και από το ύψος της μικρής περιοχής ύστερα από σέντρα του Καλτσά.

Ο Ατρόμητος από την πλευρά του είχε ένα επικίνδυνο σουτ του Κούντε στο 19′ που πέρασε άουτ, ο Κεσχρίντα πήρε πρωτοβουλίες από την πλευρά του, αλλά η ανάπαυλα βρήκε την αναμέτρηση χωρίς σκορ και ιδιαίτερα «τρελό» ρυθμό.

Στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι θέλησαν να αλλάξουν πράγματα ώστε να γίνουν πιο απειλητικοί και για αυτό πέρασαν στο ματς τον Γιουμπιτάνα αντί του Ρομπάιγ. Ο 24χρονος μεσοεπιθετικός πέρασε πίσω από τον φορ. ο Καμαρά πήγε στα άκρα και αυτή η εξέλιξη «ζωήρεψε» τον Ατρόμητο που στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μισού πήρε τα ηνία. Μάλιστα βρήκε 1-2 σουτ και άρχισε να κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του στα αντίπαλα καρέ.

Στο 56′ όμως διαφοροποιήθηκαν τα δεδομένα, αφού αποβλήθηκε τότε με απευθείας κόκκινη ο Κούντε για φάουλ επί του Μάντζη και ο Αστέρας απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε ο αγώνας παίζονταν ως επί το πλείστων στο μισό των γηπεδούχων, οι οποίοι με τη σειρά τους έβαζαν όλο και περισσότερους ανασταλτικούς παίκτες ώστε να κρατήσουν το «μηδέν», ελέω των συνθηκών που επικρατούσαν, και παράλληλα αναζητούσαν κάποια κόντρα.

Στο πρώτο κομμάτι τα πήγαν πολύ καλά, αφού ναι μεν οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την κατοχή σε μεγάλα επίπεδα, ωστόσο πλην λίγων στιγμών (π.χ. μία κεφαλιά του Μάντζη και ένα σουτ του Καλτσά), δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Τσιντώτα.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Τζαβέλλας, Τσακμάκης, Γκονζάλες, Κούντε, Καμαρά (88’ Κούεν), Ρομπάιγ (45’ Γιουμπιτάνα), Βαλένσια (67’ Έρλινγκμαρκ), Αντζιέλσκι (67’ Βέργος).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης (60’ Άλβαρες), Γκαρθία, Μουνάφο, Σουρλής (60’ Γκρόζντανιτς), Κρέσπι, Μπαρτόλο, Καλτσάς (83’ Σίτο), Μάντζης (60’ Μιριτέλο).