Υπερπρωταθλητής Ελλάδος ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 19-17 τον ΟΦΝ Ιωνίας στον 1ο τελικό του Σούπερ Καπ Γυναικών και κατέκτησε το 13ο τρόπαιο της ιστορίας του στο γυναικείο χάντμπολ.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και επιμέρους σκορ 12-7 κατέκτησε το Σούπερ Καπ, έχοντας σε καλή ημέρα την Αβραμίνα Σεβδίλη (5 γκολ) που αναδείχθηκε MVP, την αρχηγό Μαρία Χατζηπαρασίδου (5 γκολ) και την τερματοφύλακα Καταρίνα Τομάσεβιτς που είχε 12 επεμβάσεις.

Η Νέα Ιωνία ήταν καλύτερη στο Α’ ημίχρονο, έχοντας κορυφαία την Κατερίνα Μανιά (5 γκολ) και την πάντα εξαιρετική Μάγδα Κεπεσίδου, η οποία είχε 14 επεμβάσεις, εκ των οποίων οι 8 στο πρώτο μέρος με ποσοστό 54%!

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 4-3, 6-5, 6-8, 7-10 (ημχ), 10-10, 12-11, 14-13, 16-14, 17-15, 19-17
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 1/2-1/1

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 5, Κερλίδη, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 1, Μπουλάτοβιτς, Σαμολαδά 1, Μουράτοβιτς, Σεβδίλη 5, Σίλβα, Ζενέλι 1, Μποριζόφσκα 3, Τομάσεβιτς, Κουλούρη, Μπουράτο 3, Μιλόγεβιτς.

Νέα Ιωνία (Ανταλής): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 5, Νοροτσέα, Λουμπιάνια, Κμίροβα 3, Μπόζιοθυ, Κριντς 1, Μακρή, Φράγκου 1, Ν. Κεπεσίδου 2, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 1, Γκόμες 1, Στουγιανίδου 2.