Bundesliga : Προσπέρασε τον ΠΑΟΚ η Άιντραχτ και επέστρεψε στις νίκες (vid)

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες σε πρωτάθλημα κι Ευρώπη, η Άιντραχτ επικράτησε της Χάιντενχαϊμ (2-0) κι έτσι επέστρεψε στα τρίποντα.

Η αντίπαλος του Δικεφάλου στο Conference League επικράτησε για την 7η αγωνιστική της Bundesliga. Λάρσον και Κνάουφ ήταν αυτοί που βρήκαν δίχτυα και οδήγησαν τους γηπεδούχους στο τρίποντο.

Από το ξεκίνημα η ομάδα του Ντίνο Τοπμέλερ πίεσε τον αντίπαλο και δεν του έδωσε περιθώρια αντίδρασης. Στο 30ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν μία… ανάσα από το γκολ, ωστόσο δεν τα κατάφεραν. Ο Τζέσικ Νγκάνκαμ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, ωστόσο έστειλε την μπάλα άουτ.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι στη συγκεκριμένη φάση να στάθηκαν τυχεροί, ωστόσο εννιά λεπτά αργότερα δεν τη γλίτωσαν. Συγκεκριμένα στο 39′ ο Λάρσον χάρισε το προβάδισμα στην Άιντραχτ με ένα δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση (1-0).

Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε ίδιο. Η ομάδα της Φρανκφούρτης είχε τον απόλυτο έλεγχο και συνέχισε να δημιουργεί κινδύνους. Στο 72ο λεπτό ο Κνάουφ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη (2-0). Στην αντίπερα όχθη, η Χάιντενχαϊμ δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του ματς, με αποτέλεσμα να επιστρέψει στις ήττες μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου την περασμένη αγωνιστική.