Ο Κάνααν οδήγησε στη νίκη τον Ολυμπιακό (vid)

Με κορυφαίο τον Αϊζάια Κάνααν ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη την Basket League καθώς επικράτησε με 81-72 του Άρη στο Nick Galis Hall.

Ο Αμερικανός γκαρντ των «ερυθρόλευκων» σημείωσε 25 πόντους με 7/10 τρίποντα ενώ ακολούθησε με 15 ο Πίτερς. Από τον Άρη πρώτος σκόρερ ήταν ο Τολιόπουλος με 16 πόντους.

Με επιθετικές αιχμές τους Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βάλεις από νωρίς τις βάσεις για το «διπλό» ενώ την ίδια στιγμή ο Άρης απαντούσε από τα 6.75 και με τον Μπλούμπεργκς (4/4 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο). Όσο περνούσε η ώρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους «ερυθρόλευκους» να μπαίνουν μπροστά με 23-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη βελτίωσαν την άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 11-4, πήραν προβάδισμα με 29-27 στο 13’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Γκάλινατ. Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τα λάθη του Ολυμπιακού και μπήκαν μπροστά με 36-32 στο 17’, ωστόσο δεν κατάφεραν να τη διατηρήσουν για πολύ. Ο Κάνααν αποτελούσε την επιθετική απειλή από πλευράς φιλοξενούμενων που δεν είχαν την ίδια απόδοση στη δεύτερη περίοδο και ο Άρης κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με το σκορ 41-40.

Με την ίδια πιεστική άμυνα οι «κίτρινοι» προσπαθούσαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού, όμως ο Κάνααν συνέχισε να ευστοχεί από τα 6.75. Με επιμέρους σκορ 18-8, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 58-49 στο 28’ με καλάθι του Πίτερς. Οι «ερυθρόλευκοι» δε σταμάτησαν εκεί αφού ο Κάνααν ανέβασε τη διαφορά στους 11 (64-53) με ακόμα ένα τρίποντο (7/9). Με επιμέρους σκορ 24-13 στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δημιούργησαν μία σημαντική απόσταση για να φτάσουν στην επικράτηση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο με τον Άρη να πιέζει για να επιστρέψει με επιθετική αιχμή τον Τολιόπουλο. Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να μειώσουν στους τέσσερις (69-73) με τρίποντο του Μποχωρίδη στο 38’, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τις λύσεις για να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-40, 54-64, 72-81.