Η Μπαρτσελόνα “κλείδωσε” τον Ολυμπιακό και τον υποχρέωσε σε ήττα στο ΣΕΦ (vids)

Η Μπαρτσελόνα ήταν καταπληκτική για μεγάλος μέρος του ματς κόντρα στον Ολυμπιακό και έφυγε νικήτρια από το ΣΕΦ με 68-77.

Οι Καταλανοί σούταραν εκπληκτικά από το τρίποντο με 15/26, δεν λύγισαν όταν έμειναν πίσω στο σκορ με 66-59 στο 35′ και έκαναν το 2/2 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι “ερυθρόλευκοι” του 1-1 πλέον επέστρεψαν από το -15, αλλά έμειναν χωρίς σκορ για πάνω από 3′ στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς.

Την ίδια ώρα, Αμπρίνες, Λαπροβίτολα, Βέσελι και Γιοκουμπάιτις έδωσαν πολλές βοήθειες, με τον πρώτο να βάζει καθοριστικά καλάθια στο τέλος.

Θυμίζουμε ότι ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες ΜακΚίσικ, Σίκμα και Ουίλιαμς-Γκος, αλλά σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ, στο πρώτο sold out της σεζόν.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα το ματς και μέσα από την πιεστική της άμυνα ανάγκασε τον Ολυμπιακό σε άστοχα σουτ (2/7) και λάθη (5). Έτσι, βρήκε ρυθμό και προηγήθηκε με 5-11 στο 5′, έχοντας τον έλεγχο από νωρίς. Οι Ισπανοί έβαλαν δύσκολα στην άμυνα για τους γηπεδούχους, για να ”γράψουν” το 11-23 με Κάλινιτς και Βέσελι (3/6 τρίποντα). Ο Ολυμπιακός βρήκε, όμως τον τρόπο και μείωσε πριν το πρώτο δεκάλεπτο για το 16-23.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να κυκλοφορεί καλά την μπάλα και αυτό την κράτησε σε θέση ισχύος για το 20-35 με 7/10 τρίποντα (3/3 ο Αμπρίνες) και μέσα από τη δημιουργία του Γιοκουμπάιτις. Την ίδια ώρα, οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν τις απαντήσεις (1/7 τρίποντα), αλλά μείωσαν σε 27-35. O Ντα Σίλβα έδωσε πολλές βοήθειες, ο Λαπροβίτολα σκόραρε και έτσι φτάσαμε στο 34-40 του ημιχρόνου με πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ.

Η εικόνα του ματς άλλαξε υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος μπήκε πιο αποφασισμένος στο παρκέ, κάτι που φάνηκε μέσα από την άμυνά του. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στο 23′ με ”εκτελεστή” Κάνααν για το 44-42 με σερί 8-0. Η αντίδραση της Μπαρτσελόνα ήρθε ξανά μέσα από τα τρίποντα (44-50), με τις εναλλαγές του σκορ να είναι συνεχείς με το 54-50 να μετατρέπεται σε 54-56), σκορ που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να σουτάρει εξαιρετικά (9/20 δίποντα, 12/20 τρίποντα), για το 57-59 στο 32′. Σε εκείνο το σημείο, ο Ουόκαπ το πήρε πάνω του και με επτά σερί πόντους του έκανε το 66-59, με την Μπαρτσελόνα να μένει χωρίς σκορ για πάνω από 4′. Δεν άργησε παραπάνω να σκοράρει, όμως, για το 66-64 στο 37′. Και δεν έμεινε εκεί, με τον Αμπρίνες και Βέσελι να ”εκτελούν” για το 66-69 στο 38′. O Ολυμπιακός χρειάστηκε 4′ για να σκοράρει ξανά, αλλά πλέον είχε μείνει στο -4 (69-73) και μ 19” να απομένουν. Το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σκορ (68-77).

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 34-40, 54-56, 68-77