Μεγάλη εμφάνιση του Διαγόρα, 3-1 τα Χανιά

Πολύ σπουδαία εμφάνιση και νίκη κόντρα στη μέχρι πρότινος αήττητη ΠΑΕ Χανιά για τον Διαγόρα.

Η ομάδα του Θωμά Γράφα επικράτησε με 3-1 στο ΔΑΚ της Ρόδου και ανέβηκε στη δεύτερη θέση με έξι βαθμούς. Από την άλλη πλευρά, οι Κρητικοί εμφανίστηκαν αγνώριστη στο Νησί των Ιπποτών και γνώρισαν την πρώτη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Το γρήγορο γκολ του Αντεσίνα μόλις στο 3ο λεπτό, άλλαξε από νωρίς τα πλάνα των Χανίων και παράλληλα, διευκόλυνε ακόμη περισσότερο την αγωνιστική τακτική των γηπεδούχων.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους “κυανόλευκους”, τέσσερα λεπτά μετά ο Λεσάι έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Διαγόρα, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φίλους της ομάδας.

Οι “κυανέρυθροι” μάλιστα πέτυχαν και τρίτο γκολ, μόλις συμπληρώθηκαν τα 30 λεπτά αγώνων, και πάλι από τον Λεσάι ο οποίος πήρε δίκαια τον τίτλο του MVP.

Όπως ήταν φυσιολογικό, ο Διαγόρας έπρεπε απλά να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ και το μόνο που κατάφεραν τα Χανιά ήταν να μειώσουν στο 83ο λεπτό τον Βουό.

Διαγόρας Ρόδου (Θωμάς Γράφας): Σηφάκης, Αρίας, Μανωλάκης, Δημητρίου, Σταματούλλας, Μασούρας, Τσιαντούλας (72′ Μουντές), Λούκιτς (78′ Φέκκας), Αντεσίνα, Λεσάι (90′ Νικόλης), Μανιάς

ΠΑΕ Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (19′ Σίλα), Τσορνομάζ (66′ Μπουρσέλης), Τσέλιος (76′ Μιούλερ), Λεμονής, Μανουσάκης (46′ Βουό), Κόλα (46′ Ντίας), Μάναλης