Δεν τα κατάφερε κόντρα στην ισχυρή Ρίγα ο Ολυμπιακός (photos+vid)

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες του στο EuroCup γυναικών, καθώς ηττήθηκε στο ΣΕΦ από την ΤΤΤ Ρίγα με 77-68.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο να κάνει την ολική επαναφορά στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε.

Η ΤΤΤ Ρίγα στο ξεκίνημα πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 11-2 (3’) και 20-5(6’) με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει ρυθμό στην επίθεση.

Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου η ΤΤΤ Ρίγα έφτασε τη διαφορά στο +22 (36-14, 16.30’) με την ελληνική ομάδα που αγωνίστηκε χωρίς την Μπρουκ Ουίλιαμς να ψάχνει τρόπους να αντιδράσει. Πίεσε την αντίπαλο, βρήκε λύσεις στην επίθεση και κατέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους (41-25, 18’).

Ο Ολυμπιακός άρχισε να βρίσκει ρυθμό μειώνοντας ακόμα περισσότερο (45-34, 25’10’’) δείχνοντας καλά στοιχεία στο παιχνίδι του. Η ΤΤΤ Ρίγα, όμως, με όπλο το μακρινό σουτ έφερε το παιχνίδι στο +19 (69-50, 32’30’’).

Η ελληνική ομάδα δεν παράτησε, με τρίποντο της Κάντζι μείωσε σε 72-61 (36’30’’) για να έρθει η Σπυριδοπούλου επίσης με τρίποντο και να κάνει το 72-64 (37’30’’). Τίποτα, όμως, δεν άλλαξε στη συνέχεια την ΤΤΤ Ρίγα να φτάνει με 77-68 στη νίκη.