Πήρε το θρίλερ στην παράταση ο Ολυμπιακός! (vids)

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολλάκις με τη “φωτιά” στο ΣΕΦ κόντρα στην Παρτιζάν όμως με ψυχή βαθιά και εκτελεστή Λαρεντζάκη, προστάτεψε την έδρα του (98-94 στην παράταση) και ανέβηκε στο 2/4.

Ντέρμπι με τα όλα του στο ΣΕΦ. Μάχες σώμα με σώμα, μεγάλα σουτ, ανατροπές και ένας μεγάλος νικητής. Ο Ολυμπιακός πήρε για… αυτοκτονία ολκής “ξεχνώντας” τον Νάναλι στο τέλος της κανονικής διάρκειας ενώ είχε επιστρέψει από το -13, χρειάστηκε να παίξει πέντε έξτρα λεπτά αλλά έκαμψε την αντίσταση της Παρτιζάν (98-94, 85-85 κ.δ).

Τη διάθεσή τους να πιστέψουν εξ’ αρχής στο μακρινό τους σουτ έδειξαν Ολυμπιακός και Παρτιζάν. Ο Παπανικολάου άνοιξε το… χορό, με τον Πάντερ να απαντάει με έμμεσο τρόπο. Ο Φαλ άργησε να ακολουθήσει τον Καμίνσκι που ευστόχησε για το 5-8, 3′ όμως ο Πίτερς το πήρε προσωπικά και με γκολ φάουλ έκανε το 16-1ο (οκτώ δικοί του πόντοι).

Η Παρτιζάν βρήκε τον τρόπο να κόψει τον ρυθμό του Ολυμπιακού στην επίθεση και με την είσοδο του Ντοζίερ να μειώσει στον πόντο (21-20). Ένα τρίποντο ωστόσο του Λαρεντζάκη “ζέστανε” παίκτες και κόσμο που έκλεισαν με ένα επιμέρους 7-1 σερί (28-21) την πρώτη περίοδο.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν κίνηση στην επίθεση, η μπάλα δεν κολλούσε. Είχαν εμπιστοσύνη στο… χέρι τους, δεν ήταν μονοδιάστατοι και απειλούσαν τόσο μακριά από το καλάθι όσο και κάτω από τη ρακέτα με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Ο Αιζάϊα Κάνααν με… κρύο αίμα ευστόχησε σε δύο σερί σουτ τριών πόντων, ο Γκος τον μιμήθηκε και ο Ολυμπιακός με καλάθι του Ουόκαπ στον αιφνιδιασμό έφτασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (41-31, 14′).

Ο Ζακ ΛεΝτέι παρόλα αυτά μάλλον ένιωθε άνετα στο ΣΕΦ και συνέχιζε το… χαβά του. Ο Αμερικανός φόργουορντ της Παρτιζάν έπαιζε άμυνα, έβαζε το κορμί του στη “φωτιά” κατέβαζε τη μπάλα και ενίοτε την έβαζε με περίοπτη ευστοχία στο καλάθι (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο σε 14′) για να κρατήσει ζωντανή την Παρτιζάν (45-39) που βρήκε και δεύτερο τρίποντο του Καμίνσκι.

Πριν καλά καλά ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο, ο Σμάιλαγκιτς είδε… φως, εκτέλεσε για τρεις (2/2), έβαλε βολή, κάρφωσε και έδωσε το προβάδισμα στην Παρτιζάν (49-52).

Τον εκστασιασμένο Σμάιλαγκιτς που έβαλε και τους 11 πόντους των Σέρβων στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους μόνο το… μυαλό του μπορούσε να τον σταματήσει. Ο υπερβάλλοντας ζήλος τον οδήγησε σε δύο γρήγορα φάουλ (έφτασε τα 4) και έκατσε στον πάγκο έχοντας κάνει μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό. Η πληγή έγινε ακόμα μεγαλύτερη με το τρίποντο του Άντζουσιτς και το drive του Πάντερ για να προηγηθεί για πρώτη φορά η Παρτιζάν με +8 (51-59, 16΄) και να στριμώξει την ελληνική ομάδα στα σχοινιά.

Η κατάσταση όχι μόνο δεν βελτιωνόταν αλλά γινόταν όλο και χειρότερη για τον Ολυμπιακό. Η επιθετική διαύγεια του πρώτου ημιχρόνου είχε πάει… περίπατο. Σε 8μιση αγωνιστικά λεπτά, οι Πειραιώτες είχαν σκοράρει όλους και όλους 4 πόντους τους Πίτερς, παίρνοντας τη μία λανθασμένη επιλογή μετά την άλλη (5 συνολικά στην τρίτη περίοδο). Διάθεση υπήρχε, όχι όμως και ο τρόπος (53-67, 28′).

Οι “ερυθρόλευκοι” έψαχναν με κάθε τρόπο τον Μιλουτίνοφ ο οποίος είχε φθείρει τα σέντερ των Σέρβων, οι οποίοι εναπόθεσαν όλες τους τις ελπίδες στον Κοπρίβιτσα (ο Καμίνσκι είχε αποβληθεί, ο Σμάιλαγκιτς είχε 4 φάουλ). Οι Πειραιώτες έκλεισαν την περίοδο με τρίποντο του Πίτερς, το μοναδικό εύστοχο σε επτά προσπάθειες, όμως είχαν ακόμα… δρόμο να διανύσουν (59-69).

Και τον μισό σχεδόν τον διένυσαν σε μόλις ένα αγωνιστικό λεπτό. Λαρεντζάκης και Μιλουτίνοφ έβαλαν την μπάλα στο καλάθι, οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυκτικά τους αντιπάλους τους όμως ο Πάντερ με τον Ουόκαπ κρεμασμένο πάνω του ευστόχησε (63-71). Ο Τεξανός πήρε εκδίκηση στην αμέσως επόμενη φάση, εύστοχος ήταν και ο αρχηγός, βάζοντας “φωτιά” στο ΣΕΦ (69-73) το οποίο ήταν έτοιμο να εκραγεί σε κάθε φάση.

Η ασφυκτική πίεση των “ερυθρολεύκων’ στην άμυνα, κράτησε την Παρτιζάν με ένα καλάθι μόλις για τρία λεπτά και το κάρφωμα του Παπανικολάου έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (73-75). Ο Λαρεντζάκης έβαλε μεγάλο τρίποντο αμαρκάριστος (76-77) όμως ο Πάντερ είχε και πάλι τη λύση (76-79).

Με χέρι… αλφάδι από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” ο Λάρι ισοφάρισε το ματς (79-79) όμως ο Σμάιλαγκιτς με γιουγκοσλάβικο αίμα, κρύο ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο (79-82) πριν αποβληθεί με το πέμπτο του φάουλ, 1’01” πριν ακουστεί η “χοντρή κυρία”.

Ο Παπανικολάου έβαλε τις βολές, ο Πάντερ το πήρε… πάνω του αλλά έβρισκε σίδερο μια και δυο και τρεις. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με “Ολύμπια ψυχραιμία” έβαλε δύο ζευγάρια βολών (12 από τους 17 πόντους του ήταν στην τελευταία περίοδο) αφού πρώτα ο Πάντερ έκανε μπρος πίσω όμως οι γηπεδούχοι… αυτοκτόνησαν αφήνοντας τον Νάναλι να σουτάρει αμαρκάριστος στην εκπνοή για τρεις. Και σιγά που θα το ‘χανε (85-85 και παράταση).

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Ντοζίερ, το οποίο έσβησε ο Μιλουτίνοφ από τα 4.5 μέτρα με 2/2. Ο Ουόκαπ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό πριν απαντήσει ο Νάναλι (89-89). Η Παρτιζάν σταματούσε τον “Μίλου” μόνο με φάουλ όμως εκείνος τις έβαζε τις βολές (91-89, 42’39”).

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Γκος, Κάνααν, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Πάπας, Φαλ, Παπανικολάου, Πίτερς, Μιλουτίνοφ, Τανούλης, Αμπόσι

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, ΛεΝτέι, Αβράμοβιτς, Κοπρίβιτσα, Πάντερ, Σμάιλαγκιτς, Γιάραμαζ, Νάναλι, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς, Ντοζίερ, Καμίνσκι