Ερυθρόλευκο “βάφτηκε” το ντέρμπι της Super League 2 (photos)

Καλύτερος ο Ολυμπιακός Β, πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2, καθώς επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού Β με 3-1, για την 4η αγωνιστική στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλό τους και θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει ακόμη περισσότερα γκολ, σύμφωνα με τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Ο Ολυμπιακός Β άρχισε από νωρίς να απειλεί τον αντίπαλό του, καθώς στο 9′ ο Ιμπαγάσα με εκτέλεση φάουλ κατάφερε να βγάλει την μπαλιά στον Κωστούλα, ο οποίος έκανε το σουτ από πλάγια θέση αριστερά μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πήγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, νέα μπαλιά του Ιμπαγάσα από τα δεξιά, ο Μαρίνος έκανε το πλασέ στην κίνηση όμως κατάφερε να μπλοκάρει ο Ξενόπουλος.

Λίγο αργότερα, στο 18′, ο Μαρίνος βγήκε στην αντεπίθεση αλλά το σουτ που έκανε από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ, ενώ στο 26′ ήρθε το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Συγκεκριμένα, ο Τσέλιος μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να πάρει το προβάδισμα ο Ολυμπιακός Β.

Η πρώτη και μοναδική καλή στιγμή του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 33′, όταν ο Βουτσάς έκανε το μακρινό σουτ χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Παπαδούδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν και πάλι δυνατά και μπόρεσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Στο 49′ ο Κωστούλας μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και έκανε το 2-0 στο ματς. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε αμέσως και στο 52′ με επίσης ατομική ενέργεια ο Σαρδέλης με σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 2-1.

Ο Ολυμπιακός είχε συνεχόμενες καλές στιγμές στη συνέχεια χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο. Στο 55′ ο Κωστούλας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Μαρίνο να κάνει την κεφαλιά από κοντά και τον τερματοφύλακα να διώχνει, ενώ ένα λεπτό μετά ο Κωστή έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, «άνοιξε» στα δεξιά για τον Μαρίνο ο οποίος βγήκε τετ α τετ αλλά το πλασέ του μπλόκαρε σταθερά ο Ξενόπουλος.

Ο Παναθηναϊκός στο 63′ κέρδισε το πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καράκουτη στον Σιδερά, την εκτέλεση ανέλαβε στο 64′ ο Μπιλάλ όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και έμεινε το 2-1.

Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 78′, όταν ο Αποστολόπουλος βγήκε στην αντεπίθεση και έκανε το σουτ από τ’ αριστερά έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του τερματοφύλακα και να καταλήγει στα δίχτυα. Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ήταν στο 88′, όταν ο Μπα έκανε το σουτ από μακριά όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ και ΕΔΩ

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Κουτσίδης, Καράκουτης (69′ Αποστολόπουλος), Σγουρός (69′ Μουζακίτης), Κωστή, Μαρίνος (81′ Αργυρίου), Ιμπαγάσα (16′ Τσέλιος), Μπα, Κωστούλας (81′ Πινακάς).

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Φικάι (25′ Προδρομίτης), Μαρτίνης, Λαμψιάς, Βουτσάς (70′ Καλοσκάμης), Αθανασακόπουλος (56′ Μαντσίνι), Φουρτάδο (70′ Ρόμπι), Κρυπαράκος, Καραμπάς (46′ Σαρδέλης), Μπιλάλ.