Handball Premier : To 4×4 η ΑΕΚ, 30-23 τη Δράμα

Τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα της Handball Premier συνέχισε η ΑΕΚ και στην 5η αγωνιστική επικρατώντας με 30-23 της Δράμας στο ΚΓ Βύρωνα.

Δυναμικό ξεκίνημα στο παιχνίδι για την ΑΕΚ που γρήγορα απέκτησε καλή διαφορά στο σκορ (5-1) στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα της Δράμας έκανε την αντεπίθεση της και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ (7-8), με την ομάδα της «Ένωσης» να αντιδρά άμεσα και να παίρνει ξανά τα ηνία του παιχνιδιού (12-10), καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 τερμάτων (18-13).

Χωρίς άγχος ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για την ΑΕΚ, έχοντας ως στόχο να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι και να εκμεταλλευτεί τη διαφορά στο σκορ που είχε από το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα της Δράμας δεν κατάφερε να απειλήσει  όπως έκανε στο πρώτο μέρος και η ΑΕΚ χωρίς κάποιο πρόβλημα πήρε τη νίκη με σκορ 30-23.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-3, 6-7, 10-10, 16-11, 18-13 (ημχ), 20-15, 21-17, 23-19, 25-21, 28-22, 30-23
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 2/5-3/7

AEK (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 7, Ζάμπιτς 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 1, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος 3, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 1, Μαρτίνοβιτς 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 1, Κεδέρης 5.

Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 2, Χαϊτίδης, Πολύδωρος 1, Λατσάκου, Τοζακίδης, Τόσκας 5, Τουνγκελίδης 1, Βασιλείου, Ηλιάδης, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 4, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 6, Σίνα 4.