Serie A : Άνετα στο Τορίνο η Ίντερ (vid)

Μετά τη Νάπολι, και η Ίντερ είχε την ευκαιρία για ένα εύκολο απόγευμα στη Serie A.

Με τρία γκολ στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μιλάνου έκαμψε την αντίσταση της Τορίνο εκτός έδρας (0-3) και με αγώνα περισσότερο πήρε την πρώτη θέση από τη Μίλαν.

Οι Nerazzurri είχαν κάνει γκέλα στην έδρα τους με την Μπολόνια πριν τη διακοπή, οπότε δεν θα μπορούσαν ούτε να σκεφτούν νέα απώλεια. Και παρότι στο πρώτο μέρος δεν έδειξε πολλά πράγματα, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι βρήκε στην επανάληψη τον τρόπο να λυγίσει την Granata και να προσπεράσει τη Μίλαν, η οποία την Κυριακή (22/10) υποδέχεται τη Γιουβέντους.

Στο 8’ ο Λαουτάρο δεν κατάφερε να πιάσει το βολέ και στο 16’ ήρθε η πρώτη τελική στην εστία για την Ίντερ αλλά το πλασέ του Τουράμ δεν ήταν δυνατόν να προβληματίσει τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Στο 29’ το φάουλ του Τσαλχάνογλου πέρασε έξω και στο φινάλε του πρώτου μέρους η Τορίνο θα μπορούσε να έχει κάνει τη ζημιά αλλά ο Ζόμερ είχε τις απαντήσεις στις προσπάθειες των Σεκ (35’) και Πελέγκρι (45’).

Στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τους φιλοξενούμενους. Παρότι ο Μπαρέλα γκρίνιαξε γιατί αντικαταστάθηκε στο 57’, η Ίντερ άνοιξε το σκορ στο 60’ με το διαγώνιο σουτ του Τουράμ μετά το γύρισμα του Ντούμφρις και στο 67’ έγινε το 0-2 όταν μετά το κόρνερ του Τσαλχάνογλου ο Ατσέρμπι πήρε την κεφαλιά και ο Λαουτάρο με τον… ώμο βρήκε δίχτυα για 11η φορά στη φετινή Serie A.

Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Τσαλχάνογλου με πέναλτι που κέρδισε ο Μχιταριάν.