Serie A : “Λύτρωση” στο 90′ για τη Ρόμα, ισόπαλο το ντέρμπι της ουράς (vids)

Ακατάλληλο για… καρδιακούς ήταν το ματς της Ρόμα με τη Μόντσα για την 9η αγωνιστική του καμπιονάτο.

Οι «νεοφώτιστοι» με τον Γιώργο Κυριακόπουλο στην αρχική 11άδα, στάθηκαν επάξια στο «Ολύμπικο», παρά το γεγονός ότι στο 41ο λεπτό έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντ’ Αμπρόζιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο διατήρησε «φλύαρη» υπεροχή σε όλο το ματς, είχε δύο δοκάρια και, αν και κινδύνεψε ουσιαστικά από τις αντεπιθέσεις της Μόντσα, πήρε τους τρεις βαθμούς, χάρη στο γκολ του Ελ Σαράουϊ στο 90ο λεπτό.

Το ντέρμπι ουραγών στο Σαλέρνο, ανάμεσα σε δύο ομάδες που πριν την έναρξή του δεν είχαν σημειώσει νίκη στη Serie A μετά από 8 ματς, είχε φινάλε θρίλερ, αλλά χωρίς νικητή με το 2-2 να πανηγυρίζεται… σα νίκη από τους γηπεδούχους.

Η Κάλιαρι έχασε τεράστια ευκαιρία για να «σπάσει το ρόδι» μετά από 2 ισοπαλίες στα 8 προηγούμενα ματς που είχε δώσει, καθώς προηγήθηκε με 1-0 στο 79΄ και 2-1 στο 88′. Ο Μπουλαγιέ Ντιά, όμως, πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δύο γκολ στο 86′ και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων απέτρεψε την ήττα για την ομάδα του. Αμφότερες παρέμειναν χωρίς «τρίποντο» μετά από 9 αγωνιστικές.

Η τρίτη ομάδα χωρίς νίκη στο ιταλικό πρωτάθλημα είναι η Ουντινέζε, η οποία υποδέχεται τη Δευτέρα (23/10) τη Λέτσε.

Η Μπολόνια έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά επιβλήθηκε της Φροζινόνε με 2-1 και βελτίωσε ακόμη περισσότερο τη βαθμολογική της θέση.