LaLiga : Όλα έγιναν γρήγορα και όπως πρέπει για τη Βαλένθια (vid)

Την πρώτη της νίκη απέναντι στην Κάντιθ μετά από 18 χρόνια και συγκεκριμένα από τη σεζόν 2005/2006, πέτυχε απόψε στο «Μεστάγια» η Βαλένθια με 2-0, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 10ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι προέρχονταν από ένα αήττητο σερί 6 αγώνων απέναντι στις «νυχτερίδες», ανεξαρτήτου έδρας, κάτι που δε συνεχίστηκε σήμερα με την ομάδα του Ρούμπεν Μπαράχα να «κλειδώνει» την 4η εφετινή της νίκη από το πρώτο 25λεπτο και σε συνδυασμό με την αποβολή του Ναβάρο στο 22′ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο απλά στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν πάση θυσία το «τρίποντο» για να ξαναμπούν στο δρόμο των επιτυχιών, μιας και στα τελευταία ματς μετρούσαν μόλις μία νίκη (3-0 την Ατλέτικο εντός έδρας).

Από την πλευρά της η Κάντιθ βρέθηκε σε δεύτερο σερί ματς μετά την Χιρόνα να παίζει από πολύ νωρίς με παίκτη λιγότερο. Στην ήττα με 1-0 από την πρωτοπόρο (με τη Ρεάλ) της LaLiga είχε μείνει με 10 στο πρώτο 10λεπτο, σήμερα το επανέλαβε στο 22′. Παρέμεινε ως εκ τούτου χωρίς νίκη για έκτο σερί ματς, μετρώντας μόνο δύο ισοπαλίες και 4 ήττες, όλες μακριά από την έδρα της!