Έβγαλε αντίδραση Παναθηναϊκός, πλησίασε την “κατοστάρα” κόντρα στη Μπασκόνια (vid)

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, η ελλιπής Μπασκόνια του έβαλε δύσκολα για περίπου 30 λεπτά, όμως επιβλήθηκε στο τέλος (95-81) στο ΟΑΚΑ και έφτασε έτσι τις δύο νίκες στην φετινή Ευρωλίγκα και πλέον κοιτάζει το αιώνιο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό για την Basket League (30/10).

Μαγική εμφάνιση από τον Ματίας Λεσόρ ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας double-double με 21 πόντους (8/16 δίποντα, 7/8 βολές), με 13 ριμπάουντ κα 2 μπλοκ.

Άξιος συμπαραστάτης του φυσικά ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος έβαλε 23 (7/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), με 3 ριμπάουντ. Στους 12 σταμάτησε ο Κώστας Σλούκας (7 ασίστ, 4 ριμπάουντ), ενώ 13 πόντους έβαλε ο Κάιλ Γκάι με 3/3 δίποντα και 2/3 τρίποντα.

Το τριφύλλι λοιπόν πήρε τη 19η νίκη του σε 35 παιχνίδια με την Μπασκόνια, έναντι 16 που έχουν οι Βάσκοι από τη σεζόν 1998-99 μέχρι και σήμερα.

Οι Βάσκοι αγωνίστηκαν με εννέα παίκτες στο ρόστερ τους, καθώς ο Νίκος Ρογκαβόπουλος αποκλείστηκε από την αποστολή της ισπανικής ομάδας εξαιτίας της θλάσης που υπέστη στη δεξιά του γάμπα, ο Ντίεθ δεν ταξίδεψε, ενώ ο Μονέκε που βρισκόταν στην 9άδα, δεν χρησιμοποιήθηκε καν από τον προπονητή Πεναρόγια.

Οι πράσινοι μπήκαν αγχωμένοι στο παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν πρώτοι το προβάδισμα με 4-0 στο ξεκίνημα. Παρά το πρώτο άστοχο σουτ τριών πόντων του Κώστα Σλούκα, ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έσπασε το ρόδι για το τριφύλλι, μειώνοντας στον πόντο στα πρώτα τρία λεπτά.

Οι παίκτες του Χοάν Πεναρόγια βρήκαν χώρους να τρέξουν στην πρώτη περίοδο αλλά ο Κώστας Σλούκας με πέντε σερί δικούς του πόντους ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 8-8.

Οι πράσινοι που σούταραν με 50% έξω από την περίμετρο (4/8), πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο φινάλε της πρώτης περιόδου, με τον Κάιλ Γκάι να ευστοχεί σε τρίποντο ψυχολογίας για τον ίδιο.

Η ελλιπής Μπασκόνια μπορεί να μην είχε πια κεφάλι στο σκορ, όμως κατάφερε να κρατηθεί στο ματς μέχρι και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να είναι εύστοχος από την περίμετρο με τον Ντίνο Μήτογλου να πετυχαίνει το πέμπτο τρίποντο της ομάδας του και να φτάνει τους 9 πόντους με 2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα 2/2 βολές και 3 ριμπάουντ.

Ο Μαρίνκοβιτς πάντως μαζί με τον Χάουαρντ ήταν αυτοί που κρατούσαν στο παιχνίδι την Μπασκόνια, μειώνοντας ξανά στο καλάθι. Ο Παναθηναϊκός όμως είχε σε πολύ καλό βράδυ τον Ματίας Λεσόρ που σε συνδυασμό με τις απουσίες των φιλοξενούμενων, ήταν ο καλύτερος παίκτης των πρασίνων στο πρώτο μέρος δίνοντας σημαντικές λύσεις μέσα στη ρακέτα, σκοράροντας 10 πόντους (4/6 δίποντα, 2/3 βολές) με 5 ριμπάουντ κι ένα μπλοκ σε 11:21 λεπτά.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +8 με καλάθι και φάουλ του Κάιλ Γκάι, οποίος είχε βρει ήδη την ψυχολογία που ήθελε. Ο Μάρκους Χάουαρντ μπορεί να μην είχε την ευστοχία που ήθελε έξω από τη γραμμή των 6,75μ. όμως είχε ήδη φτάσει τους 17 πόντους στην τρίτη περίοδο με 5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 1/2 βολές. Ουσιαστικά ήταν ο μόνος που κρατούσε τους Βάσκους κοντά στο σκορ.

Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Κώστα Σλούκα στο 4:49 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, άλλαξε κάπως το μομέντουμ του αγώνα, έδωσε την ευκαιρία στο Μάνιον να μειώσει (1/2 βολές) και στον Μαρίνκοβιτς (3/4 τρίποντα) να κατεβάσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο καλάθι (61-59).

Ο Ματίας Λεσόρ όμως ήταν και πάλι εκεί για τον Παναθηναϊκό!

Ο Γάλλος σέντερ πέτυχε καλάθι και φάουλ κι έδωσε το προβάδισμα με + 3 στην ομάδα του λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Χοάν Πεναρόγια δεν έλεγαν σε καμία περίπτωση να παρατήσουν το παιχνίδι, ο Νίκο Μάνιον άρχισε να μπαίνει σιγά-σιγά κι αυτός στην εξίσωση. Το καθαρό μυαλό των πρασίνων σε συνδυασμό με τις δύο καλές άμυνες που βγήκαν, πήραν έναν αέρα εννέα πόντων δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο το έργο των φιλοξενούμενων.

Κάπου εκεί το τριφύλλι βρήκε το ξέσπασμα που ήθελε στο καλύτερο ίσως σημείο του αγώνα και με τον Μήτογλου να πετυχαίνει τέσσερις σερί πόντους ανέβασε για πρώτη τη διαφορά στο +13 (81-68), βάζοντας ουσιαστικά τέλος στα όνειρα της Μπασκόνια.

Όσον αφορά τους ηττημένους, ο Μάρκους Χάουαρντ έβαλε 22 πόντους (6/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές), με 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ από 17 είχαν οι Μάνιον και Μαρίνκοβιτς.

Στην 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός θα παίξει εκτός έδρας στην Ισπανία κόντρα στην Μπαρτσελόνα (3/11, 21:30), ενώ από την άλλη, η Μπασκόνια θα υποδεχθεί την Παρτίζαν (3/11, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-43, 70-66, 95-81

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Βιλντόσα 3 (1) , Γκάι 13 (2), Μπαλτσερόφσκι 2 (3 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γκραντ 9 (1), Λεσόρ 23 (14 ριμπάουντ) , Αντετοκούνμπο , Γκριγκόνις 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 3 (1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Μήτογλου 23 (7/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη)

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 22 (2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Μάνιον 17 (2) , Ραϊέστε 2, Σεντεκέρσκις 9 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Μαρίνκοβιτς 17 (3), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 2, Κότσαρ 8 (4 ριμπάουντ) , Κοστέλο 4 (9 ριμπάουντ)