“Ματσάρα” στο Περιστέρι, ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη στο 90+9′!

Τρομερό ματς στο Περιστέρι με νικητή τον Ατρόμητο!

Ακατάλληλο για καρδιακούς ήταν το πρώτο τρίποντο (3-2) της ομάδας του Περιστερίου στη Super League, αφού χρειάστηκε ανατροπή και γκολ στις καθυστερήσεις το οποίο πέρασε από σαράντα κύματα μέχρι να μετρήσει και να λυτρώσει τους γηπεδούχους στο ντεμπούτο του Σάσα Ίλιτς στον πάγκο τους.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ρομπάιγ που πέτυχε δύο γκολ ενώ είχε και δοκάρι, αλλά ο πιο καθοριστικός ποδοσφαιριστής του γηπέδου ήταν ένας πρώην παίκτης του Παναιτωλικού. Ο λόγος για τον Νίκο Βέργο που πέτυχε το «χρυσό» γκολ στις καθυστερήσεις, άνοιξε λογαριασμό με τη νέα του ομάδα και έδωσε μεγάλη βαθμολογική ανάσα στον Ατρόμητο που δεν είχε περιθώρια για άλλη απώλεια.

Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και το έδειξε από το ξεκίνημα. Στο 35ο μόλις δευτερόλεπτο, από λάθος στην άμυνα του Ατρόμητου, ο Φρ. Ντουάρτε βρέθηκε σε θέση βολής με τον Τσιντώτα εκτός θέσης, όμως ο Ιμερέκοφ έσωσε το πλασέ πάνω στη γραμμή.

Ο Ατρόμητος απάντησε με ένα σουτ του Καμαρά στο 4′ από το όριο της περιοχής, που πέρασε άουτ, όμως η ομάδα του Πετράκη, είχε καλύτερο ρυθμό, ενώ κατάφερε να περιορίσει με τους τρεις στόπερ την επίθεση των γηπεδούχων, αφήνοντας τον Αντζιέλσκι απομονωμένο.

Στο 13′, οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Χουάνπι με κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Φρ. Ντουάρτε σε θέση για γκολ, όμως το σουτ του Πορτογάλου ήταν απελπιστικά άστοχο.

Στο 24′ όμως, ο επιθετικός του Παναιτωλικού δε συγχώρησε: μετά από μπαλιά του Τορεχόν από αριστερά, ο Ασεβέδο δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Φρ. Ντουάρτε στη μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το στήθος, με τη φάση να ελέγχεται για χέρι του σκόρερ, αλλά το γκολ να κατακυρώνεται.

Ο Φρ. Ντουάρτε, είχε νέα τελική στο 27′ που πέρασε εκτός, με τον Ατρόμητο να ξυπνά κάπως μετά το ημίωρο.

Στο 31′, ο Γκονθάλεθ έστειλε την μπάλα άουτ σε εκτέλεση φάουλ, για να έρθει η μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων στο 43′, όταν ο Καμαρά έβγαλε κάθετα τετ-α-τετ τον Γιουμπιτάνα, αλλά αυτός αστόχησε σε πλασέ!

Με το ξεκίνημα του β’, ο Ίλιτς απέσυρε τον Γιουμπιτάνα και θέλησε να δώσει ώθηση στην επίθεσή του, με την είσοδο του Βαλένσια.

Οι γηπεδούχοι ήταν βελτιωμένοι και στο 49′ βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με εκπληκτικό τρόπο: Ο Ρομπάιγ, κέρδισε κόντρες έξω από την περιοχή και με ένα υπέροχο αριστερό σουτ, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Καπίνο για το 1-1!

Η υπεροχή του Ατρόμητου συνεχίστηκε και στο 58′, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και στο 2-1, όταν ο Ντε Μποκ γύρισε από αριστερά στην περιοχή για τον Κούντε, που έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ ολομόναχος.

Στο 72′, μία νέα προώθηση του Ντε Μποκ και ωραία σέντρα, παραλίγο να φέρει το 1-2, καθώς ο Ρομπάιγ έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή, όμως η μπάλα βρήκε οριζόντιο δοκάρι.

Στο 73′ όμως ο Γάλλος δε συγχώρησε: ο Βέργος από αριστερά έκανε την παράλληλη μπαλιά για τον Ρομπάιγ, αυτός δεν μπόρεσε να σκοράρει με την πρώτη, όμως ο Ντουάρτε στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα ξανά πάνω στον επιθετικό των γηπεδούχων, που έκανε την ανατροπή!

Δύο λεπτά μάλιστα, ο ίδιος παίκτης πήγε για το χατ-τρικ, καθώς απέφυγε υπέροχα τον Μλάντεν και βγήκε τετ-α-τετ με τον Καπίνο, που κατάφερε να τον νικήσει!

Η ομάδα του Περιστερίου, έμελλε να πληρώσει τη χαμένη ευκαιρία, καθώς στο 83′ ο Παναιτωλικός βρήκε το γκολ της ισοφάρισης: ο Βοΐλης από δεξιά βρήκε τον Λιάβα στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ με το αριστερό, ο Τσιντώτας δεν κατάφερε να αποκρούσει και ο μπακ των φιλοξενούμενων, σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική.

Ο Ατρόμητος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, με δύοαλλαγές του Ίλιτς να συνεργάζονται για το 3-2: στις καθυστερήσεις, ο Καμαρά έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Έρλινγκμαρκ πήρε την κεφαλιά και έβγαλε τον Βέργο σε επίκαιρη θέση, με τον Έλληνα στράικερ να πληγώνει από κοντά την παλιά του ομάδα, για το πρώτο φετινό γκολ, που κατακυρώθηκε μετά από εννιάλεπτο έλεγχο VAR!

Στο…δίλεπτο που απέμεινε, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα, λόγω δεύτερης κίτρινης του Πέρες.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ, Ντε Μποκ, Γκονθάλεθ (90+12′ Τσακμάκης), Κούντε (63′ Έρλινγκμαρκ), Καμαρά, Ρομπάιγ (82′ Φριντγιόνσον), Γιουμπιτάνα (46′ Βαλένσια), Αντζιέλσκι (62′ Βέργος).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης (83′ Nτίας), Χουάνπι (88′ Ξενιτίδης), Τορεχόν, Φρ. Ντουάρτε (66′ Boΐλης), Πέδρο.