Premier League : “Περίπατος” για την Άρσεναλ, ο Μπίλινγκ έδωσε τη νίκη στη Μπόρνμουθ (vid)

Δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα κόντρα στην ουραγό Σέφιλντ η Άρσεναλ, την οποία και…φιλοδώρησε με πέντε γκολ.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας της στο Emirates, παρά το γεγονός πως στο πρώτο ημίχρονο, το σκορ ήταν στο εύθραυστο 1-0 χάρη στο γκολ του Ενκέτια στο 28ο λεπτό.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους όμως, οι “κανονιέρηδες” πάτησαν…γκάζι και έφτασαν πολύ γρήγορα στο 3-0.

Στο 50′ και στο 58′ ο ίδιος παίκτης πέτυχε χατ-τρικ, με την άμυνα της Σέφιλντ να μη μπορεί να τον αντιμετωπίσει, ενώ στο 88′ ο Φάμπιο Βιέιρα ευστόχησε στο πέναλτι για το 4-0.

Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τομιγιάσου.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη στις 17.00, η Μπόρνμουθ πήρε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς κόντρα στην Μπέρνλι, χάρη σε γκολ του Φίλιπ Μπίλινγκ στο 78ο λεπτό.

Η Μπέρνλι μάλιστα είχε προηγηθεί στο 11′ με γκολ  του Τσάρλι Τέιλορ, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης και συγκεκριμένα στο 22′ με τον Αντουάν Σαμένιο.