Ματσάρα στην Ιεράπετρα, ο Ολυμπιακός Β πήρε την ισοπαλία από τον ψυχωμένο Γιούχτα

Ο Γιούχτας άγγιξε τη νίκη με ανατροπή, ωστόσο σε μια αδράνεια στην άμυνα ισοφαρίστηκε με αποτέλεσμα να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Ολυμπιακό Β, στο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στη Super League 2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Γιούχτα, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό, βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Ολυμπιακό Β’, με τον Κωστή να ξεφεύγει ωραία από τα μαρκαρίσματα και με πλασέ μέσα από την περιοχή κατάφερε να νικήσει τον Πρινιωτάκη, κάνοντας το 0-1.

Ο Γιούχτας προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, όμως στο 10’ ο Πολυχρόνης δεν βρήκε στόχο με μακρινό σουτ, αφού ο Παπαδούσης έδιωξε σε κόρνερ.

Ο ρυθμός από εκεί και μετά έπεσε με τα φάουλ και τους τραυματισμούς να επηρεάζουν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να μη δημιουργηθεί κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 31’ ο Γιούχτας απείλησε ξανά με τον Ροβίθη να σουτάρει από μακριά, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Παπαδούση.

Το σκορ δεν άλλαξε με αποτέλεσμα ο Γιούχτας να πηγαίνει στα αποδυτήρια με την πλάτη στον τοίχο.

Στην επανάληψη οι πράσινοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και στο 48’ ο Ροβίθης συνεργάστηκε με τον Λιποράσε, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, με τον κίπερ του Ολυμπιακού Β να μπλοκάρει.

Στο 53’ η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς, με τον Αλεξόπουλο να ισοφαρίζει με κοντινή κεφαλιά δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση…

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους Αρχανιώτες, οι οποίοι μέσα σε λίγα λεπτά κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το παιχνίδι. Συγκεκριμένα στο 59’ ο Ροβίθης με φανταστική ατομική προσπάθεια βρέθηκε μέσα στην περιοχή και ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των ερυθρολεύκων κάνοντας το 2-1.

Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός Β’ βγήκε στο προσκήνιο ψάχνοντας το γκολ ισοφάρισης που τελικά το βρήκε στο 80’ αφού ο Μπαγκαλιάνης βρήκε εξαιρετικά μέσα την περιοχή τον Παπακανέλλο, ο οποίος πλάσαρε υποδειγματικά γράφοντας το 2-2. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και έτσι ο Γιούχτας αναγκάστηκε να χάσει τους πρώτους του βαθμούς στην έδρα του.

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης (86′ Μάρσι), Λιποράσε, Φαζός, Κόλα, Ροβίθης (72′ Κωστανάσιος), Μπουτσάκης (72′ Βρεττός), Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης (86′ Τζανής), Μπρους, Αλεξόπουλος.

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός (62′ Μαυρουδής), Τσέλιος (79′ Παπακανέλλος), Αποστολόπουλος (62′ Καρακούτης), Κουτσίδης, Μαρίνος (70′ Βλαχομήτρος), Κωστή, Αργυρίου (62′ Κωστούλας).