Premier League : “Στάση” St James’ Park για την Άρσεναλ, ακόμα βάζει γκολ η Σίτι (vids)

Νέα δεδομένα στην κορυφή της Premier League μετά την ήττα της Άρσεναλ και της άνετης νίκης της Σίτι.

Κάπως έτσι οι Λονδρέζοι έμειναν στην 3η θέση της βαθμολογίας με 24 πόντους, δυο λιγότερους από την Τότεναμ και τρεις από τη Μάντσεστερ Σίτι, με το σύνολο του Μικέλ Αρτέτα να κινδυνεύει να βρεθεί ακόμα χαμηλότερα εάν η Λίβερπουλ κερδίσει την Κυριακή (4/11) την Λούτον.

Η Νιούκαστλ με γκολ του Γκόρντον στο 64ο λεπτό του αγώνα πήρε τη νίκη ενάντια στην Άρσεναλ και έσπασε με αυτό τον τρόπο ένα αρνητικό σερί που έτρεχε, με μία μόλις νίκη στα 11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Οκτώ λεπτά στο πρώτο ημίχρονο (30′-37′) ήταν αρκετά για τη Μάντσεστερ Σίτι να σκοράρει τρεις φορές απέναντι στην Μπόρνμουθ και να δώσει διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνέχεια της αναμέτρησης, κάνοντας μία υγιεινή προπόνηση ενόψει του αγώνα της Τρίτης (7/11) με τη Γιούνγκ Μπόις για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Η Γουέστ Χαμ δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά την σπουδαία πρόκριση επί της Άρσεναλ στο Λιγκ Καπ. Ηττήθηκε σήμερα στην έδρα της Μπρέντφορντ με 3-2, πέντε ημέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στο Λονδίνο σε καθοριστικό ματς στην υπόθεση πρόκριση στα νοκ άουτ του Europa League. «Μοιραίος» παίκτης για τα «σφυριά» ήταν ο Ντίνος Μαυροπάνος, ο οποίος σημείωσε το αυτογκόλ στο 55ο λεπτό, με το οποίο οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια (2-2) και λίγο αργότερα (70′) με τον Κόλινς έφεραν τα πάνω κάτω.

Μία νίκη που τη χρειαζόταν τόσο μα τόσο πολύ, μετά την έντονη κριτική που δέχθηκε μεσοβδόμαδα λόγω της βαριάς εντός έδρας ήττας από τη Νιούκαστλ στο Κύπελλο Αγγλίας, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην έδρα της Φούλαμ. Ο Μπρούνο Φερνάντες «λύτρωσε» τους «κόκκινους διαβόλους» με γκολ στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Έρικ Τεν Χαγκ να το πανηγυρίζουν έξαλα.