Volley League : Πέρασε από την Πολίχνη ο Ολυμπιακός, ιστορική νίκη για την Καλαμάτα 80

Mε τον Ντράγκαν Τράβιτσα να δίνει ρεσιτάλ σε πάσα και σερβίς, ο Ολυμπιακός νίκησε στην Πολίχνη τον Πήγασο με 3-0 σετ σε αγώνα που άνοιξε την 2η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League.

Οι Τζούριτς, Ιντάλγκο σημείωσαν από 10 πόντους και ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού. Ο Δημήτρης Τζούριτς ξεκίνησε βασικός σε αγώνα του Ολυμπιακού για πρώτη φορά μετά από 12 χρόνια αν και στο 3ο σετ τη θέση του πήρε ο Γκουστάβο.

Ο Πήγασος προηγήθηκε 21-19 στο 1ο σετ αλλά δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει το σερβίς του Τράβιτσα που έδωσε στον Ολυμπιακό σερί 4-0 και στη συνέχεια την κατάκτηση του σετ. Ο Πήγασος δεν είχε αθλητή με διψήφιο αριθμό πόντων και δεν σημείωσε πόντο από μπλοκ γεγονός που πιστώνεται στα θετικά του αντίπαλου πασαδόρου.

Ο Ολυμπιακός στρέφει πλέον το ενδιαφέρον του στον 6ο προκριματικό όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ που θα γίνει στο Γκαλάτι της Ρουμανίας 10-12 Νοεμβρίου.

Ιστορική νίκη σημείωσε η Καλαμάτα 80 στη Volley League. Οι «πράσινοι λύκοι» επικράτησαν στο Ζηρίνειο της Κηφισιάς με 3-0 σετ και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο επαγγελματικό πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας με το «καθαρό» 3-0. Πρόκειται για ένα τρίποντο που αλλάζει εκ νέου τα δεδομένα του πρωταθλήματος και βάζει του Καλαματιανούς στο κάδρο των ομάδων που είναι εφικτό να κάνουν τη μεγάλη υπέρβαση.

Με πρωταγωνιστές τους Ράιναν Κοένεν, Ροντρίγκο Οκάμπο και την καθοδήγηση του εξαιρετικού πασαδόρου Ματ Γουέστ η Καλαμάτα πήρε άριστα στα δύσκολα και κατάφερε στα τελειώματα και των τριών σετ να κάνει ελάχιστα λάθη και να μπλοκάρει τους γηπεδούχους. Πολύ δουλειά για την υποδοχή των καλαματιανών έκαναν ο λίμπερο Ευάγγελος Ντάκουρης και ο Κώστας Δαλακούρας, ενώ και ο Χριστόφας πήρε καθοριστικούς πόντους στο κρίσιμο πρώτο σετ.

Η Κηφισιά φάνηκε ανέτοιμη και αναμένει την έλευση του Μεξικανό διαγωνίου Λουίς Μπάκα.