Α1 Γυναικών : Άνετη νίκη του ΠΑΟΚ και 3×3 (vid)

Ανώτερος ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 32-22 του ΑΕΣΧ Πυλαίας στη Μίκρα και σημείωσε την 3η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, έχοντας το απόλυτο.

Ο “δικέφαλος” απέδειξε την αγωνιστική του ανωτερότητα από νωρίς, παίζοντας εξαιρετικά και λειτουργώντας πολύ σωστά στην άμυνα. Ο ΠΑΟΚ αύξησε από νωρίς τη διαφορά, με το τελικό σκορ για το πρώτο μέρος να ανέρχεται σε 13-6.

Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε στον ίδιο ρυθμό, με τον Δικέφαλο να αυξάνει τη διαφορά και να κυριαρχεί στο παιχνίδι. Με επιθετικό πλουραλισμό και συνεχή αφοσίωση στην άμυνα, ο ΠΑΟΚ αύξησε τη διαφορά, 22-14, απλοποιώντας περισσότερο την υπόθεση νίκη. Ο Δημήτρης Πελεκίδης ενεργοποίησε αρκετά το ροτέισον στα τελευταία λεπτά, με το τελικό 32-22 να δίνει τη νίκη στον “δικέφαλο”.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-4, 7-4, 10-5, 11-5, 13-6 (ημχ), 17-7, 20-10, 22-14, 24-17, 28-21, 32-22
Διαιτητές: Γράψας- Κυριακού, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/3-4/4

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 7, Κερλίδη 2, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 2, Μπουλάτοβιτς, Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Μουράτοβιτς 4, Σεβδίλη 3, Σίλβα 2, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 4, Κουλούρη 4, Μπουράτο 2, Μιλόγεβιτς 1.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γ. Βακάλης): Σούσκα 1, Χ. Τροχίδου 1, Ε. Τροχίδου 8, Κουκμίση, Τσαρτσίου, Α. Τσιγαρίδα, Θεοδοσοπούλου, Ξυδιά, Τάκη, Κωστοπούλου 3, Μαχαιρίδου, Βασιλειάδου, Σελεμίδου, Αργυροπούλου 5, Γ. Παπαδοπούλου, Α. Παπαδοπούλου 4.