Basket League : Πέρασε χωρίς απώλειες από το Παλατάκι ο Ολυμπιακός | HIGHLIGHTS

Με τον Μουστάφα Φαλ να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση (τελείωσε το ματς με triple double 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ!) και να υπερκαλύπτει το κενό της απουσίας του Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός επικράτησε στη Θεσσαλονίκη του ΠΑΟΚ με 77-63, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε την ατυχία να χάσει με τραυματισμό στο πρώτο λεπτό τον Τζαμάνι ΜακΝις (χτύπησε στο δεξί γόνατο) και ήταν άστοχος από μακριά (8/31 τρίποντα έναντι 8/20 του Ολυμπιακού), όμως, πέτυχε 25 πόντους από τα λάθη του αντιπάλου (έναντι 18). Ο Λαβρίνας Μπελιάουσκας, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους με 3/7 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, προσπάθησε περισσότερο για τον ΠΑΟΚ.

Βασιζόμενοι επιθετικά τους Άλεκ Πίτερς και Ίγκι Μπραζντέικις οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια διαφορά 8π. (9-17) στο 8’. Ωστόσο, στο δίλεπτο που ακολούθησε οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και τα αμυντικά κενά της ομάδας μας και «απάντησαν» με ένα σερί 7-0 (16-17 στο 10’). Ο Ολυμπιακός πάλευε να βρει ρυθμό μέχρι και τα μέσα της 2ης περιόδου (25-27). Ωστόσο, καλή άμυνα και πρωταγωνιστή τον Κώστα Παπανικολάου κατάφερε με ένα επί μέρους σκορ 10-3 να κλείσει το πρώτο εικοσάλεπτο στο +9 (28-37).

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν χωρίς σκορ για περίπου τρία λεπτά, διάστημα στο ο οποίο ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» ένα σερί 6-0 και μείωσε στους 3π. (34-43). Με δύο σερί τρίποντα δια χειρός Γουόκαπ και Μπραζντέικις ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 9π. (34-43), ενώ στη συνέχεια βασιζόμενος στην καλή του άμυνα, αλλά και την υπεροχή του Μουστάφα Φαλ στη ρακέτα, αύξησε τη διαφορά στους 17π. (41-58) στο 31’. Έκτοτε ο Ολυμπιακός διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο (56-74 στο 38′) και έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 16-17, 28-37, 41-53, 63-77.