Εντυπωσιακός ο Παναθηναϊκός νίκησε στο Βερολίνο (vids)

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινής Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε στο Βερολίνο της Άλμπα με 99-85 για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Με κορυφαίο τον Ντίνο Μήτογλου που τελείωσε με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ και κάνοντας εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, οι «πράσινοι» ξεπέρασαν το εμπόδιο της γερμανικής ομάδας και με τη νίκη τους (85-99) βελτίωσαν το φετινό τους ρεκόρ σε 2-3.

Δίχως τους τραυματίες Παπαπέτρου και Ερνανγκόμεθ, αλλά με τον Ναν να κάνει ντεμπούτο (6π. με 2/2β., 2/2δ., 0/5τρ.) ο Παναθηναϊκός είχε πλουραλισμό στην επίθεση με πέντε παίκτες να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ σημείωσε στο πρώτο μέρος του αγώνα 60 πόντους έχοντας μεταξύ άλλων 14/17δίποντα και 8/12 τρίποντα.

Το ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας ήταν καλό παίρνοντας από την αρχή προβάδισμα στο σκορ, με τους γηπεδούχους ωστόσο να καταφέρνουν να μειώσουν στον πόντο (26-27) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Έχοντας ωστόσο πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση αλλά και εξαιρετική ευστοχία, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν άνοιξαν και πάλι τη διαφορά. Με τον Βιλντόσα να δίνει σκορ πίσω από τα 6,75μ. και τους ψηλούς να κερδίζουν τις μάχες στις δύο ρακέτες ο Παναθηναϊκός έφτασε και στο +16 (44-60) πριν πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων (47-60).

Η Άλμπα προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο και με σερί 8-0 μετέτρεψε το 55-72 σε 63-72 στο 28′ όμως με καλάθια του Μήτογλου ο Παναθηναϊκός συντήρησε σε διψήφια επίπεδα το προβάδισμά του ως και το φινάλε του δεκαλέπτου (70-82). Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά πλησιάζοντας σε 78-84 στο 33′ με τα τρίποντα τον Μπράουν και Τόμας όμως η «πράσινη αντίδραση ήταν άμεση με τον Λεσόρ να κάνει το 78-88. Ένα τρίποντο του Γκριγκόνις και τέσσερις πόντοι του Γκραντ έφεραν τη διαφορά στους 13 πόντους (82-95) δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εν τέλι στη νίκη με 99-85.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 47-60, 70-82, 85-99

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Μπράουν 17 (3), Πρόσιντα 13 (3), Γουέτζελ 8, Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2, Τόμας 6 (2), Ολίντι 8 (1), Σάμαρ, Κουμάτζι, Τίμαν 16, Μπιν 3 (1).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόσα 13 (4), Μπαλτσερόφσκι 11,   Σλούκας 13 (2), Γκραντ 7 (1), Ναν 6, Λεσόρ 8, Γκριγκόνις 16 (4), Μήτογλου 24 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Μαντζούκας.